18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramatyczna sytuacja

Lekarze rozpoczynają wielki protest. Czeka nas chaos

18.03.2021  08:17
Lekarze rezydenci zaczynają strajk
Lekarze rezydenci zaczynają strajk Fot: Planeta.pl

W poniedziałek grupa około 2000 lekarzy rezydentów weźmie zwolnienia i nie pojawi się w pracy. Powodem protestu jest zamieszanie wokół Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych. Wstępne założenia zakładają, że akcja potrwa przez minimum tydzień.

W sytuacji, gdy szpitale narzekają na brak personelu, a trzecia fala koronawirusa stopniowo paraliżuje służbę zdrowia, rząd doprowadził do zapowiadanego od tygodni protestu lekarzy rezydentów.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ze względu na szalejącą pandemię, wszelkie egzaminy ustne i pisemne zostają odwołane. Decyzja ta miała odciążyć kadrę zasilającą szpitale podczas walki z pandemią. Dzień później rząd wycofał się ze wszystkich składanych zapewnień.

Lekarze rezydenci zapowiadali ogólnopolski protest w lutym, nie wskazali wówczas konkretnej daty. Teraz tłumaczą, że decyzja o proteście zapadła szybciej, niż sądzili. To przez działania resortu zdrowia związane z egzaminem PES, przez które emocje lekarzy sięgnęły zenitu. Jeszcze wczoraj minister Adam Niedzielski podjął decyzję, by zarówno część ustną, jak i pisemną przesunąć o dwa miesiące. Dziś wycofał się z tej decyzji - przekazał Interii Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz kontrowersyjną decyzję tłumaczył tym, że egzaminy będą mogły być zdawane zarówno wiosną, jak i jesienią.

Lekarze rezydenci rozpoczynają strajk

Zapowiedziany przez rzecznika kompromis nie został zaakceptowany. Zdaniem PR OZZL rząd nie powinien dopuścić do sytuacji, w której za bezpieczeństwo pacjentów opowiadają zestresowani i przemęczeni lekarze.

Zamiast zastanowić się nad rozwiązaniem, które uwolniłoby kadrę zasilającą szpitale w szczytowym momencie epidemii, minister robi wszystko, żeby tak się nie stało - wyjaśnia Piotr Pisula.

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów poinformował, że odwołanie egzaminów PES zapewniłoby możliwość prowadzenia dalszych negocjacji. Natomiast podjęta przez MZ decyzja wymaga radykalnej formy protestu.

logo Tu się dzieje