18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wstrząs

Liczba śmierci po szczepieniu. Ministerstwo Zdrowia UJAWNIA dane

01.06.2021  09:42
Ministerstwo Zdrowia ujawniło dane
Ministerstwo Zdrowia ujawniło dane Fot: Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia ujawnia dane, które interesują praktycznie wszystkich Polaków. Ile tak naprawdę zdarza się zgonów z powodu Covid-19 po szczepieniu? Jak bardzo dostępne w Polsce preparaty realnie chronią przed zakażeniem? Odpowiadamy na te pytania. 

Ministerstwo Zdrowia do tej pory nie publikowało tego rodzaju danych. Nic dziwnego, że wśród Polaków zapanowało wielkie poruszenie, kiedy tylko stały się one dostępne. Ile tak naprawdę pojawia się zgonów na Covid-19 u osób, które się zaszczepiły przeciwko koronawirusowi?

Ministerstwo Zdrowia ujawnia dane o szczepionkach

Szczepionki są naszą szansą na wyjście z impasu pandemii koronawirusa. Dalej jednak niemalże 1/3 społeczeństwa polskiego nie chce się szczepić - obawiając się skutków ubocznych znacznie bardziej niż ewentualnego zachorowania na Covid-19. Eksperci biją na alarm, że to mylne podejście, które może być wyjątkowo szkodliwe dla całej reszty obywateli oraz dla osób odmawiających zaszczepienia się.

Po to, by przełamać mylne stereotypy - przedstawiciele resortu zdrowia przedstawili dane dot. osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i tych, którzy zmarli z powodu COVID-19, mimo podania szczepionki. Jasno z nich wynika, że do 18 maja w Polsce nie odnotowano żadnego zgonu po przyjęciu szczepionki.

Jak do tej pory - najniższy odsetek zgonów po szczepieniu udokumentowano po podaniu szczepionki Johnson & Johnson. Najwyższy natomiast po preparacie Pfizer BioNTech - jednakże ma to związek, z tym że tym drugim preparatem szczepi się znacznie więcej osób - to zatem czysta statystyka, która nie świadczy negatywnie o preparacie.

"To, że po Pfizerze wystąpiło najwięcej zgonów, wynika z faktu, że jest to szczepionka, którą zaszczepiło się najwięcej osób. Jej pierwszą dawkę przyjęło prawie 8 mln osób, czyli niemal połowa wszystkich, którzy się w Polsce zaszczepili. AstraZenekę przyjęło zaś niecałe 2,5 mln osób" - wyjaśnia komentujący te dane portal abczdrowie. 

Precyzując - łącznie po szczepieniu zgon nastąpił u 0,011 proc. osób bez chorób współistniejących i u 0,036 proc. pacjentów, którzy mieli takie choroby. Co jednak szczególnie istotne - do zakażeń dochodziło między dziewiątym a osiemnastym dniem od szczepienia. Medycy wielokrotnie podkreślają, że w tak krótkim czasie organizm nie jest w stanie wytworzyć pełnej odpowiedzi immunologicznej.

Nie zmienia to faktu, że zaszczepienie się pozostaje jedyną drogą do bezpieczeństwa i normalności w czasach pandemii koronawirusa.

Czytaj także
Przeczytaj więcej