18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie siedział?

List gończy za Emilem Cz. Dezerter ścigany przez prokuraturę

27.12.2021  21:43
Emil C. może trafić do więzienia
Emil C. może trafić do więzienia Fot: Tелеканал ОНТ/Shutterstock

Żołnierz-dezerter, który uciekł na Białoruś, będzie ścigany listem gończym. Emilowi C. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pułkownik Radosław Wiszenko z białostockiej prokuratury ujawnił, co należy z nim zrobić.

25-letni Emil C. służył w 11. Mazurskim Pułku Artylerii 16. Niespełna dwa tygodnie temu zbiegł on na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Teraz żołnierz-dezerter jest wykorzystywany przez białoruskie media do rozsiewania propagandowych przekazów.

Mówili nam, że będziemy pilnować płotu. Najpierw mówili, że będziemy jeździć na patrol, a potem strzelaliśmy w lesie do ludzi - mówił Emil w jednym z wywiadów.

Po dezercji na jaw wyszły informacje o mrocznej przeszłości 25-latka. Jak się okazuje, wcześniej był on karany za znęcanie się swoją matką oraz zatrzymano go za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Emil C. trafi za kratki?

Według doniesień Radia Olsztyn Emil C. "będzie poszukiwany listem gończym". Grozi mu kara 10 lat więzienia.

Jeżeli pojawi się w Polsce, wszystkie służby, które mają uprawnienia, powinny go zatrzymać i przetransportować do najbliższego aresztu śledczego. Kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość, żeby Polska wystąpiła o tzw. ekstradycję do Białorusi. Ze względu na realia sytuacji, w której się znajdujemy i prawnokarne kontakty z Białorusią, na tym etapie to jeszcze za wcześnie, żeby taką decyzję podejmować - stwierdził pułkownik Radosław Wiszenko z białostockiej prokuratury.

Białostocka prokuratura już 21 grudnia postawiła Emilowi C. zarzuty dotyczące dezercji. Śledczy sprawdzają też, czy 25-latek mógł być białoruskim szpiegiem, wtedy groziłaby mu kara dożywocia.

logo Tu się dzieje