18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

GIS ma listę zasad

JAK UNIKNĄĆ ZAKAŻEŃ? KODY QR I TESTY NA IMPREZACH SYLWESTROWYCH

31.12.2021  13:10
Jak uniknąć zakażeń w sylwestra? GIS stworzył listę zaleceń
Jak uniknąć zakażeń w sylwestra? GIS stworzył listę zaleceń Fot: Kamil Macniak/Shutterstock

Sylwester w samym środku czwartej fali koronawirusa? Główny Inspektorat Sanitarny przygotował listę zaleceń, jak uniknąć zakażeń na imprezie.

Pandemia szaleje, codziennie umiera z powodu COVID-19 po kilkaset osób, nad głowami Polaków zawisła wizja piątej fali, wywołanej wybitnie zaraźliwym mutantem omikron, więc - biorąc to wszystko pod uwagę - rząd wspaniałomyślnie otwiera na Sylwestra imprezownie. Wszelkie dyskoteki, klub nocne i miejsca udostępniające parkiet do tańczenia, np. pod bale, mogą się otworzyć 31 grudnia i 1 stycznia.

A skoro tak, to można świętować! Pal licho pandemię, hulaj dusza, piekła nie ma. Będą konsekwencje. Czy da się jednak jakkolwiek choćby spróbować uniknąć tragedii? Oczywiście można zrezygnować z zabawy i noc sylwestrową spędzić w łóżku bądź na kanapie. Jeśli jednak wybierzemy świętowanie. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował dla nas specjalną listę wytycznych. Ot, żebyśmy chociaż poudawali, że jest bezpiecznie.

Zalecenia dla organizatorów

Po pierwsze organizator imprezy sylwestrowej powinien wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przestrzeganie restrykcji. Ktoś musi pilnować, czy gości jest odpowiednia liczba, czy noszą maseczki, czy zachowują dystans. A co najważniejsze - mieć kontakt z sanepidem, zarówno przed jak i po imprezie. Osoba taka musi posiadać aktualny paszport covidowy.

Po drugie organizator winien zapewnić uczestnikom imprezy płyn do dezynfekcji rąk. GIS zaleca też, by wszyscy pracownicy miejsca, w którym organizowana jest impreza sylwestrowa, nosili maseczki ochronne.

Trzecia wytyczna to sprawdzanie paszportów covidowych. Rząd po coś wyznaczył limity 30 procent obłożenia dla niezaszczepionych. Organizatorzy - jeśli nie chcą otrzymać kar od sanepidu - zobligowani są do sprawdzania kodów QR przy wejściu na imprezę i liczenia uczestników. Ale uwaga! Główny Inspektorat Sanitarny zastrzega, że osoby niezaszczepione idąc na imprezę powinny... wykazać negatywny wynik testu na COVID, przeprowadzonego w max 48 godzin przed zabawą.

Sale, w których odbywają się imprezy sylwestrowe, powinny być często wietrzone, a raz na godzinę należy sprzątać i dezynfekować łazienki. Odradza się używanie wind (chyba że przez osoby starsze, chore czy rodziny z dziećmi).

Jak się nie zarazić w sylwestra?

Co z uczestnikami? GiS specjalnych, dodatkowych zasad nie ma. Obowiązują nas stałe obostrzenia - częsta dezynfekcja rąk, noszenie maseczek, dystans społeczny. Warto też samemu zwrócić uwagę na to, czy organizatorzy imprez przestrzegają zasad.

Całą listę wytycznych przygotowali za to Włosi. Zalecają oni między innymi, by w sylwestra nie przytulać się i nie całować. Pełną listę znajdziecie TUTAJ.