18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wśród mrocznej ciszy...

Będzie lockdown na Boże Narodzenie?

Wojciech Kozicki
13.11.2020  14:29
Lockdown na Boże Narodzenie? Morawiecki może dać nam nowe obostrzenia pod choinkę
Lockdown na Boże Narodzenie? Morawiecki może dać nam nowe obostrzenia pod choinkę Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Rząd PiS i Ministerstwo Zdrowia desperacko walczą z epidemią koronawirusa. Wprowadzane są kolejne kolory stref, obostrzenia i restrykcje, ale wciąż przegrywamy. Co w takim razie z Bożym Narodzeniem? Profesor Andrzej Horban ujawnia, co czeka nas na Święta.

Święta Bożego Narodzenia w cieniu koronawirusa. Chociaż 1 listopada premier Morawiecki odwołał Wszystkich Świętych, to w grudniu świąt raczej nie ruszy. Szef grupy rządowych doradców epidemiologicznych profesor Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM ujawnił, że trwa walka, by poluzować obostrzenia i restrykcje na Wigilię. Wszystko zależy od tego, czy uda się utrzymać spadkowy trend zakażeń i wywalczyć, by nie osiągnąć pułapu 28-30 tysięcy nowych przypadków dziennie.

Obostrzenia w Święta? Plany rządu i Ministerstwa Zdrowia

Rządowy ekspert zwrócił uwagę, że chociaż obecnie liczba zgonów ustabilizowała się, nie oznacza, że zacznie spadać. Jego zdaniem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym dzięki dyscyplinie. Profesor przewiduje jednak, że pod koniec listopada zapewne czeka nas znaczący wzrost liczby chorych na koronawirusa. 

Świąteczne zakupy odwołane?

Horban przekazał też Polakom dobre wiadomości – zmniejsza się ryzyko lockdownu, którym niedawno straszył premier Morawiecki. Istnieje jednak ryzyko, że obowiązujące restrykcje, m.in. w galeriach handlowych, restauracjach i na siłowniach, będą przedłużone do połowy grudnia. Tym samym na świąteczne zakupy nie ma co liczyć. Co więcej, jeśli kryzys gospodarczy będzie narastał w takim tempie, nie będzie nawet za co tych zakupów zrobić...

Jeżeli nadal będzie to działało, społeczeństwo będzie dopasowywać się do zaleceń tak jak teraz, to należy spodziewać się w ciągu tygodnia czy dwóch spadku liczby zakażeń, zmniejszenia transmisji. O to nam teraz chodzi  - powiedział prof. Horban w rmf24.pl.