18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to już pewne

LOCKDOWN ROZSZERZONY! Zmiany w obostrzeniach

Emilia Waszczuk
11.03.2021  14:07
Lockdown rozszerzony. Nowe decyzje rządu w walce z pandemią
Lockdown rozszerzony. Nowe decyzje rządu w walce z pandemią Fot: Adam Guz/KPRM

Przyspieszone decyzje rządu w walce z pandemią koronawirusa. Dzień wcześniej niż zwykle, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza zmiany w restrykcjach.

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 rozszalała się w Polsce po raz trzeci i zdaje się, że obecna fala będzie dużo silniejsza i bardziej tragiczna, niż poprzednia. Szczyt zakażeń szacuje się dopiero na przełomie marca i kwietnia, a my już przekroczyliśmy niebezpieczną granicę 20 tysięcy zakażeń zdiagnozowanych jednego dnia. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 21 tysiącach nowych przypadków!

Polska ciągle czeka na szczepionki, rząd zdecydował nawet o poważnych zmianach i chce szczepić tylko jedną dawką, by starczyło dla większej liczby ludzi. Nie wiadomo, kiedy tak naprawdę uda się osiągnąć odporność stadną, potrzebne są więc szybkie i odważne działania. Czy Polskę stać na kolejny lockdown? I czy politycy się na niego odważą?

 Nowe decyzje rządu. Lockdown rozszerzony

Rząd zdecydował się na przyspieszone działanie i już w czwartek zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego. Tuż po zakończeniu obrad minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zarządzenia. Jak poinformował, przyrost nowych zakażeń w tym tygodniu wynosi aż 27 procent, a średnia dzienna zakażeń to już ponad 14 tysięcy przypadków!

Pandemia się rozwija, więc rząd wprowadza zmiany. Co się zmieni i od kiedy? Jak wynika z zapowiedzi ministra, zakres obostrzeń nie zmieni się w Polsce w najbliższych tygodniach. Nadal obowiązywać mają dwie strefy restrykcji. Tam, gdzie zakażeń jest najwięcej, zamknięte pozostaną teatry, kina, galerie sztuki i muzea, a także częściowo galerie handlowe. Nie pracują ośrodki sportowe, w tym baseny, hotele nie mogą przyjmować klientów. W szkołach nauczanie dla klas 1-3 odbywa się w systemie hybrydowym.

Najcięższymi obostrzeniami nadal objęte będą województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie. Od poniedziałku 15 marca dołączą do nich kolejne - mazowieckie i lubuskie. Wstępnie zmiany zapowiadane są na tydzień - do 28 marca.

Czytaj także