18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus w Polsce

LOCKDOWN ROZSZERZONY! Rząd zmienił zasady w środku nocy

Emilia Waszczuk
30.03.2021  07:39
Zmiany w obostrzeniach wprowadzone w środku nocy
Zmiany w obostrzeniach wprowadzone w środku nocy Fot: Gints Ivuskans/Shutterstock

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się kolejne rozporządzenie ustanawiające nowe zasady lockdownu w Polsce. Ujęte w nim przepisy wchodzą w życie natychmiast i obowiązują już od północy z poniedziałku na wtorek.

W najnowszym rozporządzeniu znajdziemy wytyczne odnośnie kwarantanny i wskazówki, jak jej uniknąć. Nie chodzi jednak o osoby na stałe mieszkające w Polsce, a o podróżnych. Uwaga, każdy, kto wjeżdża do Polski, może zostać objęty izolacją. I każdy może zostać z niej zwolniony - nie ważne skąd i czym przyjeżdża.

Kwarantanna. Nowe zasady

Dużo łatwiej będą mieć osoby wjeżdżające do Polski z państw strefy Schengen. Aby uniknąć kwarantanny, muszą wykazać, że nie są zakażone koronawirusem SARS-COV-2 i przedstawić wynik testu PCR lub antygenowego, wykonanego maksymalnie 48 godzin wcześniej.

Osoby podróżujące spoza strefy Schengen nie mogą liczyć na takie przywileje - tu wjeżdżających do Polski bez wyjątku obowiązuje kwarantanna - wkraczając na terytorium Polski, w rozmowie z celnikiem, będą przechodzić specjalną procedurę, kierującą do izolacji.

W najnowszym rozporządzeniu zaznaczono, że nowe zasady dotyczą każdego podróżnego, poruszającego się zarówno transportem zbiorowym, jak i prywatnym. Obowiązują także na wszystkich granicach Polski - także morskiej.

Jak uniknąć kwarantanny?

Ale uwaga! Jest jeszcze jeden kruczek, tym razem na plus. Jeśli podróżujący chce uniknąć kwarantanny, może wykonać test w Polsce. Jeśli jego wynik okaże się negatywny, zostanie z kwarantanny zwolniony - musi jednak czekać, aż wynik zostanie oficjalnie wpisany do rejestru przez sanepid. Zasada ta dotyczyć ma podróżnych z całego świata.

I jeszcze jedno - z obowiązkowej kwarantanny część osób zwalniana jest automatycznie - to ozdrowieńcy, którzy izolację skończyli nie później, niż 6 miesięcy przed przyjazdem do Polski.

Czytaj także
Przeczytaj więcej