18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sporo tego!

Lockdown w Polsce. Pełna lista koronawirusowych restrykcji

Bartłomiej Ciepielewski
20.03.2021  12:59
Nowe restrykcje od 20 marca
Nowe restrykcje od 20 marca Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Od 20 marca na terenie całego kraju obowiązuje lockdown. Wprowadzone przez rząd restrykcje mają spowolnić rozwój pandemii, chroniąc przy tym przeciążone szpitale. Nowe obostrzenia będą obowiązywały do 9 kwietnia.

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zaostrzenie restrykcji. Powodem podjęcia tej decyzji był gwałtowny wzrost liczby zachorowań oraz przekroczenie progu 20 tysięcy zakażeń w ciągu doby.

Główną przyczyną, i trzeba to powiedzieć wyraźnie, takiego przyspieszenia pandemii, jest brytyjski wariant koronawirusa. Świeże dane mówią, że ten udział procentowy brytyjskiej odmiany w zakażeniach osiągnął 52 proc. Ten wzrost jest szalenie dynamiczny, jak popatrzymy wstecz. Ten wirus wypełnia przestrzeń i wypiera też w pewnym sensie inne mutacje - ogłosił Adam Niedzielski.

Minister przyznał również, że do Wielkanocy nie ma co liczyć na luzowanie restrykcji. W najbliższych dniach mogą one nawet zostać zaostrzone.

Pełna lista nowych restrykcji

Wprowadzone przez rząd restrykcje obowiązują od 20 marca do 9 kwietnia. W tym czasie swoją działalność zawieszą:

  • galerie handlowe - oprócz między innymi księgarni, salonów prasowych, aptek, drogerii, sklepów spożywczych i sklepów zoologicznych. Otwarte będą również usługi fryzjerskie, bankowe, optyczne, a także pralnie,
  • hotele - z wyjątkiem hoteli robotniczych oraz noclegów oferowanych w związku z podróżami służbowymi,
  • kina, teatry, galerie sztuki muzea - mogą tam być organizowane próby i ćwiczenia,
  • baseny - z wyjątkiem basenów dla członków reprezentacji oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą,
  • siłownie, kluby fitness,
  • kasyna, salony odchudzania, sauny, solaria,
  • stoki narciarskie,
  • obiekty sportowe - wyjątkiem są miejsca, gdzie uprawiany jest sport zawodowy.

Od 20 marca wraca nauka zdalna w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Adam Niedzielski zachęca także pracodawców do przejścia na pracę zdalną.