18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pandemia znów paraliżuje

LOCKDOWN W KOLEJNYCH WOJEWÓDZTWACH? Do zamknięcia 4 regiony

Emilia Waszczuk
25.02.2021  18:15
Lockdown obejmie kolejne województwa?
Lockdown obejmie kolejne województwa? Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Restrykcyjne ograniczenia i ponowne zamykanie gospodarki nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim? Pandemia się rozrasta. Kolejne regiony odnotowują rekordy zakażeń.

W środę 24 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w obostrzeniach pandemicznych w Polsce. Jak poinformował, uszczelnione mają być granice, tak, by nie wwozić koronawirusa z Czech i Słowacji. Ponadto już od soboty w całym kraju obowiązywać będzie bezwzględny nakaz noszenia maseczek, przy jednoczesnym zakazie zastępowania ich przyłbicami i elementami garderoby.

Najważniejsze zmiany dotknęły jednak województwo warmińsko-mazurskie. Tu od soboty 27 lutego powraca lockdown - zamknięte mają być hotele, galerie handlowe czy instytucje kultury i sportu. Dzieci z klas 1-3 ponownie wracają do nauki zdalnej.

Lockdown w kolejnych województwach?

Przywrócenie najcięższych ograniczeń w województwie warmińsko-mazurskim wynika z najszybszego tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa i ogromnej liczby zakażeń. Wstępnie restrykcje obowiązywać tam będą przez dwa tygodnie. W tym czasie może się wiele zmienić. Niestety, bardziej prawdopodobny scenariusz to ten, w którym będzie tylko gorzej, a czarną strefą objęte zostaną kolejne regiony.

Wedle wyliczeń w tej chwili zagrożone są cztery kolejne województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie i mazowieckie.

Waga obostrzeń zależy od tego, ilu mieszkańców zakażonych jest na 100 tysięcy osób. Tu najwyższy wskaźnik przypada na słabiej zaludnione województwo warmińsko-mazurskie - to aż 45 osób. Bardzo nieciekawie robi się też u sąsiadów. W woj. pomorskim na 100 tys. mieszkańców przypadają już 32 zakażenia i to właśnie tu najszybciej dojść może do lockdownu.

Zaraz za Pomorzem plasuje się woj. lubuskie (27,4/100 000) i kujawsko-pomorskie (26/100 000). Czwórkę najbardziej zagrożonych województw zamyka mazowieckie, gdzie tylko w ostatniej dobie wykryto prawie 2 tysiące infekcji - podaje money.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze