18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lody, lody... dla wiecznej ochłody?

Popularne lody wycofane! Powodem rakotwórczy składnik!

Wojciech Kozicki
28.07.2021  14:09
Lody Milka wycofane ze sprzedaży. Szkodliwy składnik!
Lody Milka wycofane ze sprzedaży. Szkodliwy składnik! Fot: Imago Stock and People/East News - zdjęcie ilustracyjne

Lody dla ochłody? Tak, szczególnie, że najnowszy komunikat dot. żywności może zmrozić wam krew w żyłach. Firma Froneri zdecydowała się wycofać ze sprzedaży niektóre produkty lodowe marki Milka. Okazuje się, że niektóre partie produktu mogą zawierać SZKODLIWY SKŁADNIK o właściwościach kancerogennych i mutagennych. 

Lody dobre dla zdrowia? W tym przypadku raczej wręcz odwrotnie! Firma Froneri wydała oficjalne oświadczenie, w którym informuje o wycofaniu ze sprzedaży niektórych deserów lodowych Milka. Okazuje się, że w niektórych może znajdować się rakotwórczy tlenek azotu (ETO), ponieważ doszło do zanieczyszczenia substancji stabilizującej E410 (mączka chleba świętojańskiego).

Lody Milka wycofane. Zawierają rakotwórczy składniki

Okazuje się, że wybrane desery lodowe Milka wycofano nie tylko w Polsce. Smakiem muszą obejść się mieszkańcy Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Malty, Danii, Portugalii, Andory, Austrii, Holandii, Belgii, Grecji, Cypru i Rumunii. Informację potwierdził w rozmowie z Polsat News Krajowy Kierownik ds. Zasobów Ludzkich i PR z Froneri Piotr Kuna. Zapewnił, że firma zidentyfikowała wszystkie potencjalnie niebezpieczne produkty, a problem dotyczy selektywnych partii produktów marki Milka. Podkreślił również, że prowadzone są badania, by ustalić w jaki sposób doszło do zanieczyszczenia, a proces wycofywania deserów lodowych z rynku prowadzony jest przy współpracy z Inspektoratem Sanitarnym.

Powodem decyzji jest obecność tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących dostarczonej przez naszego dostawcę, w stężeniu niezgodnym z normami dozwolonymi przez przepisy Unii Europejskiej – informuje firma Froneri na swojej stronie internetowej.

O które konkretnie lody Milki chodzi? Problem dotyczy zarówno lodów na patyku, w różku oraz w pudełku. Są to konkretnie Milka VanCho 480ml, MDLZ MiniCone 8x25ml 9k, MDLMilkaMiSti6x50ml 8k PCSHLLE, MDL Milka Mini Stick 8x6x50ml, MDL MilkaStVan100ml20K, Milka vanilla 4x100 ml 8/K BAL, MDL MilkaStHaz100ml20/K oraz MDL MilkaStCru100ml20/K PLCSKH. Lista produktów i partii towarowych Lodów Milka wycofywanych ze sprzedaży została opublikowana na stronie internetowej Froneri wraz ze zdjęciami, numerami serii i kodami produktu.

Czy tlenek etylenu jest szkodliwy?

Przypominamy, że tlenek etylenu jest sklasyfikowany w unijnym rozporządzeniu jako substancja 1B - oznacza to jej rakotwórczość, mutagenność lub szkodliwy wpływ na rozrodczość. Długotrwały kontakt z dużymi ilościami substancji może powodować bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu i oparzenia skóry. Jednocześnie firma Froneri zapewnia, że stężenie tlenku etylenu w gotowych produktach lodowych jest śladowe i prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie.

Przedstawiciele FACUA otrzymali listę wycofywanych lodów od pracowników hiszpańskich sieci handlowych. Według danych aktywistów, wycofane zostaną lody 46 marek Nestle, produkowanych w przedsiębiorstwach Froneri, w tym Nestlé, Milka, Toblerone, Nuii, Oreo, Princessa i inne. Odpowiednia lista została umieszczona na stronie organizacji – opublikowano ostrzeżenie w Hiszpanii.

Czytaj także
Przeczytaj więcej