18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Łódź zaatakowana?

Koronawirus w Polsce? Media podają, że mamy pierwszy przypadek

Emilia Waszczuk
27.02.2020  11:21
Koronawirus w Polsce? Media podają, że mamy pierwszy przypadek
Koronawirus w Polsce? Media podają, że mamy pierwszy przypadek Fot: Shutterstock

Straszne doniesienia z Łodzi. Do szpitala im. Biegańskiego zgłosiła się pacjentka z objawami koronawirusa. Pierwsze badania diagnostyczne potwierdziły chorobę - podają lokalne serwisy.

Niepokojące doniesienia ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Do placówki trafiła kobieta, która w ostatnim czasie podróżowała do Tajlandii. Spędziła tam miesiąc.

Po powrocie do Polski, 25-latka podróżowała z lotniska w Warszawie do Łodzi pociągiem, później zgłosiła się do lekarza z objawami koronawirusa.

Koronawirus potwierdzony

Niestety, jak podaje Express Ilustrowany, pierwsze badania kobiety potwierdziły zarażenie niebezpiecznym koronawirusem SARS-CoV-2019. Kobieta została odizolowana. Pobrano od niej próbki do powtórnego badania. Wynik nie jest jeszcze znany.

Łódzcy lekarze analizują teraz, z iloma osobami miała do czynienia po powrocie do kraju. Prawdopodobnie będzie trzeba poddać ich badaniom i kwarantannie.

Informację o pacjentce zarażonej koronawirusem przekazały lokalne media - poza Expressem Ilustrowanym, także Dziennik Łódzki, Radio Łódź i lokalny oddział Gazety Wyborczej.

Wielce prawdopodobne, że mamy w Łodzi pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa U pacjentki, która wróciła z Tajlandii zbadane zostały 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. W tej chwili próbki są w drodze do Warszawy, gdzie wynik zostanie ostatecznie potwierdzony - podaje Radio Łódź.

Ponowny wynik badań znany ma być dopiero za trzy dni.

Ministerstwo zaprzecza

Jeszcze chwilę po godzinie 11. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał, że w Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku wirusa z Wuhan.

Na tę chwilę w Polsce nie mamy potwierdzonego przypadku koronawirusa. Wszystkie badania, które zostały wykonane w kraju, a było ich ponad 350 wykazały wynik ujemny

- powiedział.

Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że doniesienia o potwierdzeniu koronawirusa u 25-latki to plotki. Express Ilustrowany zapewnia, że informacje potwierdzono im w dwóch źródłach, a wszystkie instytucje mają bezwzględny zakaz mówienia o sprawie.

NFZ uruchomił infolinię, pod którą można zdobyć informacje o koronawirusie.

Tel:  800 190 590.