18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

już tu jest!

MAŁPIA OSPA W POLSCE! Potwierdzono pierwszy przypadek

Emilia Waszczuk
10.06.2022  12:41
Małpia ospa w Polsce. Jest pierwszy przypadek
Małpia ospa w Polsce. Jest pierwszy przypadek Fot: Davor Puklavec/PIXSELL/Press Association/East News

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy. Informację przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w sumie w chwili obecnej w Polsce badanych jest 10 przypadków potencjalnego zakażenia małpią ospą. 10 czerwca potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania.

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy

- powiedział polityk w czasie konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Towarzyszący ministrowi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że chorujący na małpią ospę pacjent jest izolowany w szpitalu. Z zakażonym przeprowadzono wywiad epidemiologiczny. Polityk nie zdradził, kim jest chorujący, skąd pochodzi i gdzie jest leczony. Nie wiadomo też, z iloma osobami mógł mieć kontakt.

Małpia ospa w Polsce

Małpia Ospa to nowe-stare zagrożenie. Wirus jest znany od wielu lat, dotąd występował jednak rzadko i głównie w środkowej oraz zachodniej Afryce. Osoby zakażone skarżą się na ostre bóle głowy i zmęczenie, którym towarzyszy gorączka. Na ciele pojawia się specyficzna wysypka. Choroba jest potencjalnie śmiertelna. Co ważne, szczepienie przeciw zwykłej ospie (obowiązkowe w Polsce) daje około 80-procentową odporność na patogen.

Zakażenia małpią ospą potwierdzono dotąd między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Austrii i Szwajcarii.