18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest źle, będzie gorzej?

MAŁPIA OSPA szaleje w Polsce. Kolejny przypadek choroby

19.07.2022  20:08
Poznań: Kolejne przypadki małpiej ospy w Polsce
Poznań: Kolejne przypadki małpiej ospy w Polsce Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Małpia ospa na dobre rozszalała się w Polsce. Mamy do czynienia z już kolejnym przypadkiem tej strasznej choroby. Tym razem chorzy pojawili się w Poznaniu. Po pandemii koronawirusa jest to szczególnie niepokojący trend.

W Poznaniu są już cztery przypadki małpiej ospy. Wszyscy pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą to ludzie młodzi. Jak podaje Radio Poznań, jedna z osób przyleciała do Poznania ze Stanów Zjednoczonych, a dwie pozostałe z Hiszpanii. 

Sanepid nie podaje szczegółowych informacji o zarażonych. Z ustaleń wynika, że osoba podróżująca z USA miała kontakt z osobą zakażoną małpią ospą i w chwili podróży choroba była już u tej osoby w inkubacji. Wszyscy pacjenci przebywają w izolacji w szpitalu.

Poznań: Kolejne przypadki małpiej ospy w Polsce

W tej chwili trwa ustalanie jak wyglądały kontakty zakażonych osób po wylądowaniu w naszym mieście. Między innymi chodzi o pasażerów samolotów, którymi podróżowali zarażeni. Miejmy nadzieję, że choroba nie ulegnie dalszej, wielkiej transmisji.

Z pewnością osoby, które odbyły ten sam lot czekają teraz z duszą na ramieniu na rozwój ewentualnych objawów. Miejmy nadzieję, że nic takiego się jednak nie wydarzy i wszyscy pozostaną w pełnym zdrowiu,

Przypominamy, że pod koniec maja minister zdrowia wydał rozporządzenia związane z małpią ospą. Po pierwsze, małpią ospę włączono do chorób zakaźnych i objęto przepisami o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń. Po drugie, na lekarzy nałożono obowiązek zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania małpiej ospy oraz zgonu z jej powodu. Raporty mają spływać do sanepidu. Po trzecie, wprowadzono obowiązek hospitalizacji dla zakażonych lub podejrzanych o zakażenie, a dodatkowo wprowadza się obowiązek kwarantanny i nadzoru epidemiologicznego w przypadku pozostawania w styczności z wirusem.

Kwarantanna liczy 3 tygodnie od dnia następującego po ostatnim dniu styczności. Oby te środki zapobiegawcze uchroniły nas przed wybuchem kolejnej epidemii.

Czytaj także