18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

MON szykuje się do wojny?

Masowe powołania do wojska w Polsce!

Wojciech Kozicki
10.09.2020  15:49
MON i powołania do wojska - żołnierze rezerwy dostaną wezwania
MON i powołania do wojska - żołnierze rezerwy dostaną wezwania Fot: Jakub Kaminski/East News

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) szykuje się do wojny? Jak ujawniły media, zwiększono limit osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w 2021 roku. Jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce więcej żołnierzy gotowych do walki? Jak ujawnili reporterzy rmf24.pl, przyszłoroczne powołania do wojska obejmą więcej osób. Z 2 do 5 tysięcy wzrośnie liczba osób, które mogą być w przyszłym roku powołane na ćwiczenia wojskowe. Celem ma być "zintensyfikowanie szkoleń”.

Powołanie do wojska i WOT w 2012 roku

Powołania dotyczą żołnierzy rezerwy, osób przeniesionych do rezerwy oraz osób niepodlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej, lub wojskowego przeszkolenia. Zwiększeniu o 3 tysiące ulegnie również limit osób powołanych do służby terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialne przyjmą ok. 32 tysiące ludzi.

Jak podaje Portal Samorządowy, projekt rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje powołanie maksymalnie ok. 44200 rezerwistów i żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W przyszłym roku na ćwiczenia będzie można powołać do 3000 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych; do 5000 żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami; do służby przygotowawczej do 4000 osób, a do służby okresowej (powołuje się do niej żołnierzy rezerwy w razie kryzysu lub na potrzeby misji zagranicznych) do 200 rezerwistów – podaje portalsamorządowy.pl.

Na samych żołnierzach zmiany się nie kończą. Rząd opublikował również projekt corocznego rozporządzenia określającego limity świadczeń rzeczowych na rzecz obrony państwa. Wynoszą one maksymalnie „400 nieruchomości (budynków lub ich części) na potrzeby organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego wykonujących zadania związane z kwalifikacją wojskową oraz 681 pojazdów samochodowych, 126 przyczep i 14 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem na potrzeby jednostek organizacyjnych wojska związane z przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych”.

Zagłosuj

Czy koronawirus to broń biologiczna?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze