18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronadramat

SZTAB KRYZYSOWY w Małopolsce. Rekord zakażeń, szpitale pełne

Emilia Waszczuk
14.10.2020  09:50
Koronawirus w Małopolsce. Szpitale pełne
Koronawirus w Małopolsce. Szpitale pełne Fot: Planeta.pl/Shutterstock

Bardzo złe informacje z województwa małopolskiego. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono grubo ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem. W środę czeka nas ogólnopolski rekord?

Małopolska ogarnięta epidemią, sytuacja jest dramatyczna. We wtorek informowano tu o prawie 900 nowych zakażeniach. W środę jest jeszcze gorzej - w ciągu doby potwierdzono 1143 przypadki SARS-COV-2. W sumie od początku pandemii w Małopolsce wykryto już 18 413 zakażeń, z czego zmarło aż 250 pacjentów cierpiących na COVID-19.

W związku z nowym rekordem i bardzo złą sytuacją w regionie wojewoda małopolski zwołuje pilne posiedzenie sztabu kryzysowego - informuje reporter RMF.

Koronawirus w Małopolsce. Szpitale pełne

Wojewoda małopolski planuje utworzenie trzech szpitali jednoimiennych, przeznaczonych wyłącznie dla pacjentów z COVID-19. Nic dziwnego - sytuacja w Małopolsce jest dramatyczna. We wtorek w regionie było ponad 5 tysięcy aktywnych przypadków COVID-19, z czego ponad trzysta to zakażenia u dzieci. W szpitalach leczonych było w sumie 660 pacjentów.

W placówkach wyznaczonych do leczenia osób z COVID-19 skończyły się miejsca. Pierwszy był szpital Uniwersytecki w Krakowie - już dwa tygodnie temu. Teraz okazuje się, że w niemal wszystkich szpitalach powiatowych nie ma już gdzie kłaść nowych pacjentów.

W szpitalu w Nowym Sączu łóżka dla pacjentów z COVID-19 skończyły się w ciągu doby od otwarcia oddziału zakaźnego. Podobnie było w Zakopanem, gdzie już leży więcej pacjentów, niż przewidzianych jest miejsc. Na 26 łóżek w Limanowej z COVID-19 do szpitala przyjęto już 40 chorych! Z kolei w Nowym Targu przybywa pacjentów, a ubywa lekarzy i pielęgniarek - kolejne osoby zakażają się i są obejmowane kwarantanną.

To już nie jest sytuacja kryzysowa - to jest wojna - mówi w rozmowie z RMF dyrektorka placówki, Aleksandra Chowaniec Sibiga.

Tymczasem we wtorek zakażenie koronawirusem potwierdzono między innymi u byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Polityk ma COVID-19, leży pod tlenem w szpitalu w Warszawie. Z kolei jego kolega z partii, wicepremier Jacek Sasin wskazał winnych pandemii - to lekarze, których uznał za zbyt leniwych.

logo Tu się dzieje