18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rząd dostał małpiego rozumu?

Małpia ospa w Polsce? Ministerstwo Zdrowia: "współpracujemy"

Wojciech Kozicki
23.05.2022  10:29
Małpia ospa w Polsce? Oświadczenie Ministerstwa Zdrowia
Małpia ospa w Polsce? Oświadczenie Ministerstwa Zdrowia Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Pokonaliśmy COVID-19, ale na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie pandemiczne w Europie – MAŁPIA OSPA! Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, czy Polsce grozi epidemia małpiej ospy. Spokojnie, nowa epidemia nie wybuchnie i nie powinniśmy wpadać w histerię. Najważniejsze to, aby z powodu małpiej ospy, nie dostać małpiego rozumu.

Małpia ospa w Europie była od dawna, a teraz to ohydne diabelstwo zaczyna się niebezpiecznie uaktywniać w Europie. Polacy są zagrożeni nową epidemią? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że obecnie nie ma w Polsce zagrożenia szerszym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy. Uspokaja, że „sytuacja związana z pojawianiem się nowych zagrożeń epidemicznych w Polsce jest stale monitorowana”. 

Małpia ospa w Polsce? Ministerstwo Zdrowia uspokaja

Wojciech Andrusiewicz powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że PZH współpracuje z Instytutem Roberta Kocha w aspekcie metodyki RT-PCR do diagnostyki małpiej ospy. Mowa jest też o metodach pośrednich różnicowania wirusów ospy. Rzecznik resortu zdrowia przypomniał również, że pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się spotkanie Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), w którym brali udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, na którym mówiono o działaniach wyprzedzających zagrożenia epidemiczne takie jak m.in. małpia ospa. Podkreślił, że ta choroba odzwierzęca z Afryki nie jest brana obecnie pod uwagę jako mogąca szybko się rozprzestrzeniać i nie stanowi tej kategorii ryzyka co koronawirus.  

Nasze służby sanitarne oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny na bieżąco monitorują sytuację związaną z pojawianiem się nowych zagrożeń epidemicznych. Współpracujemy z odpowiednikami naszych służb w Europie i na świecie. Działają specjalne systemy informatyczne, których zadaniem jest zbieranie informacji o wszelkich nowo wykrywanych w poszczególnych regionach świata chorobach – oświadczył Wojciech Andrusiewicz.

Specjalistka chorób zakaźnych prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w rozmowie z PAP wyjaśniła, że aby się zarazić małpią ospą, musi dojść do bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi chorej osoby, ze zmianami skórnymi w postaci wykwitów i strupów albo chory musi bezpośrednio nakaszleć na inną osobę. Wirus nie przenosi się jednak łatwo drogą kropelkową.

Przebieg i objawy małpiej ospy

Objawy ospy prawdziwej są bardzo podobne do tych, które daje małpia ospa. Pojawiają się charakterystyczna wysypka, bóle głowy, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i silne zmęczenie. Zdrowie.radiozet.pl podaje, że pacjent dochodzi do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale bez odpowiedniego leczenia u ok. 10 proc. zarażonych może dochodzić do powikłań, a nawet śmierci.  Zdrowie.tvn.pl informuje, że chociaż u ludzi małpia ospa może mieć bardzo ciężki przebieg, obecnie odsetek zgonów spowodowanych zakażeniem zmniejszył się do zaledwie 1,5% populacji.

Zakaźna choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi; wirus u ludzi może również być przenoszony drogą kropelkową (zakażenie sporadycznie może być przenoszone z człowieka na człowieka). Do zachorowań u ludzi dochodzi bardzo rzadko, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie choroba występuje endemicznie (w 2018 r. potwierdzono 14 zachorowań w Republice Środkowoafrykańskiej, w 2017 r. 88 zachorowań w Kongo, ponad 100 w Nigerii; w Demokratycznej Republice Konga od lat 70. XX wieku każdego roku wśród ludności miejscowej raportuje się kilkaset zachorowań) – opisuje małpią ospę medycynatropikalna.pl.

Czytaj także