18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest niebezpiecznie!

Mapa Polski cała na czerwono. "Apel o zachowanie ostrożności"

03.05.2022  17:43
Mapa Polski cała na czerwono! Zagrożenie pożarowe
Mapa Polski cała na czerwono! Zagrożenie pożarowe Fot: TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Polska jest obecnie wyjątkowo niebezpieczną strefą. Leśnicy w całym kraju biją na alarm i ostrzegają nieostrożnych obywateli. Lepiej na siebie uważać!

Majówka rozpieściła nas pogodą. W całym kraju można było spokojnie odbywać długie spacery i relaksować się w słońcu. Niestety, ma to również swoją czarną stronę, o której mówią leśnicy.

Majówka była nie tylko wyjątkowo słoneczna, ale również sucha. To natomiast prowadzi do wzrostu zagrożenia pożarowego. "Ściółka w lasach jest sucha jak papier" - ostrzegają leśnicy i apelują o szczególną ostrożność.

Mapa Polski cała na czerwono! Zagrożenie pożarowe

Pozostałe po zimie suche części obumarłych roślin, w połączeniu z brakiem opadów i wysoką temperaturą sprawiają, że o pożar jest łatwo. Leśnicy apelują do wszystkich przebywających w lesie o nieużywanie ognia i zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych.

Jeśli nie zachowa się ostrożności, może dojść do wielkiej tragedii, jaką jest pożar. Przelotne deszcze to za mało, by zażegnać takie zagrożenie, dlatego wszyscy musimy bardzo uważać na to, co robimy w suchych lasach.

Niestety prognozy na najbliższe dni są dla nas niekorzystne. Piękna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku, ale dla nas, leśników, jest to okres ciężkiej pracy

- mówi Maciej Lipka z regionalnej dyrekcji lasów państwowych w Szczecinie w rozmowie z reporterem Radia ZET Miłoszem Gocłowskim.

Lasy codziennie patrolowane są przed samoloty - tak, aby szybko zareagować w przypadku najmniejszego nawet pożaru. Miejmy nadzieję, że to plus ostrożność spacerowiczów wystarczy, by nie doszło do dramatu.

logo Tu się dzieje