18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rodzina ma apel

Marian Zembala nie żyje. Wiadomo, kiedy pogrzeb wybitnego Polaka

22.03.2022  16:29
Pogrzeb Mariana Zembali ma mieć charakter prywatny
Pogrzeb Mariana Zembali ma mieć charakter prywatny Fot: TOMASZ JODŁOWSKI/REPORTER

Śmierć profesora Mariana Zembali. Rodzina informuje o dacie i szczegółach pogrzebu i ma specjalną prośbę do wszystkich, którzy chcieliby pożegnać wybitnego kardiochirurga.

Wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia profesor Marian Zembala zmarł 19 marca w wieku 72 lat. Okoliczności śmierci mężczyzny nie są do końca jasne - jego ciało znaleziono w przydomowym basenie, w willi w Zbrosławicach. W domu pozostawiony był także list pożegnalny. Profesor prawdopodobnie popełnił samobójstwo, miał czuć się ciężarem dla bliskich. Trwa śledztwo prokuratury w tej sprawie.

Śmierć kardiochirurga wstrząsnęła Polską. Teraz do wiadomości publicznej podano datę i szczegóły ostatniego pożegnania mężczyzny.

Pogrzeb Mariana Zembali

Jak informuje rodzina zmarłego, oficjalne uroczystości pożegnalne planowane są na sobotę 27 marca. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w archikatedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla w Katowicach.

Uroczystość rozpocznie się w świątyni o godzinie 10.00. Rodzina wystosowała przy tym prośbę, by zamiast kwiatów przekazać datek na rzecz domu dziecka w Zabrzu – Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 9, nr konta 61 1050 1230 1000 0023 5388 3826.

Jednocześnie rodzina informuje, że osoby postronne będą mogły wziąć udział jedynie w uroczystościach kościelnych. Sam pochówek ma mieć charakter prywatny. - Będzie to czas wyłącznie dla najbliższej rodziny - przekazał zięć profesora Mariana Zembali Adam Konka.

Kim był Marian Zembala?

Jednocześnie prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik informuje, że każdy, kto chciałby pożegnać wybitnego kardiochirurga, może złożyć mu hołd i zostawić wpis w księdze kondolencyjnej. Ta od środy wystawiona będzie w Sali Historycznej zabrzańskiego ratusza.

Profesor Marian Zembala był wybitnym kardiochirurgiem i wychowankiem profesora Zbigniewa Religi. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W 1997 roku dokonał pierwszego w historii Polski przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 roku pierwszy raz w historii przeszczepił choremu jednocześnie płuco i serce. W 2015 roku profesor piastował funkcję ministra zdrowia. W 2018 roku przeszedł udar, od tego czasu poruszał się na wózku, ale pozostawał aktywny zawodowo.