18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

sanepid idzie na łowy

MASOWE KONTROLE W MAJÓWKĘ. Będą łapanki

Emilia Waszczuk
28.04.2021  20:49
Łapanki i dotkliwe kary w majówkę. GIS zapowiada kontrole
Łapanki i dotkliwe kary w majówkę. GIS zapowiada kontrole Fot: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Wzmożone kontrole i srogie mandaty, a nawet wielotysięczne grzywny. Sanepid wykorzystuje ostatnie dni przed znoszeniem obostrzeń. Szef Inspektoratu Krzysztof Saczka zapowiada łapanki.

Rząd zaczyna odmrażanie gospodarki, ale nie przed majówką. Hotele i restauracje pozostają zamknięte, organizacja imprez jest zakazana, wszystko ruszy z kopyta dopiero od 4, a później od 15 maja. Mimo to Polacy kombinują i zapominając o pandemii oraz wysokim ryzyku, planują sobie długi weekend.

Służby doskonale wiedzą, że obostrzenia pandemiczne nie powstrzymają części Polaków przed świętowaniem i wyjazdami. Dlatego też oficjalnie potwierdzono plany GIS na trzy pierwsze dni maja. Czekają nas wzmożone kontrole.

Masowe kontrole i kary za łamanie restrykcji w majówkę

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka zapowiedział, że w weekend majowy służby mundurowe i inspektorzy sanitarni "wyjdą na miasto" i skontrolują każde możliwe miejsce, gdzie mogą gromadzić się ludzie. Planują program "zero tolerancji" i ostre wlepianie mandatów oraz grzywien. A warto przypomnieć - sanepid może za łamanie obostrzeń pandemicznych nałożyć karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych!

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych - będą podejmować działania zgodnie ze swoimi kompetencjami, a próby omijania zakazów lub ich lekceważenia - nie będą akceptowane

- poinformował w środę szef GIS.

Odmrażanie Polski w maju. Lockdown w majówkę

W środę po godzinie 10 minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił harmonogram znoszenia obostrzeń w Polsce. Jeśli nadal liczba zakażeń będzie malała, a sytuacja w szpitalach się nie pogorszy, od czwartego maja otwarte zostaną galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, oraz muzea i galerie sztuki, a dzieci z klas 1-3 wrócą do szkół.

Tydzień później otwarte zostaną hotele, a dwa tygodnie później ruszy powolne otwieranie gastronomii i branży eventowej oraz kultury. Również od 15 maja planowane jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej