18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy zakup rządu

Morawiecki kupi willę za kasę podatników. „Ten dom ma duszę”

12.05.2021  17:44
Mateusz Morawiecki kupi willę pod Paryżem
Mateusz Morawiecki kupi willę pod Paryżem Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o planach zakupu willi za ponad 3,5 miliona złotych. Budynek, na którym mu zależy to dom Marii Skłodowskiej-Curie, ulokowany pod Paryżem. Pojawiły się pierwsze plany zagospodarowania ekskluzywnego mieszkania.

Dom Marii Skłodowskiej-Curie oraz Piotra Curie znajduje się w podparyskim departamencie Ycelines. Budynek ma ogromną wartość historyczną, szczególnie dla Polski. Jego cena wynosi 790 tysięcy euro, lecz konieczny będzie również remont, na który należy szykować dodatkowe 200 tysięcy.

Ten dom ma duszę, ale biorąc pod uwagę jego stan, nie każdemu może się spodobać. Aby go kupić, trzeba się w nim zakochać i mieć wyjątkową wrażliwość - napisano w ogłoszeniu.

Para naukowców odwiedzała daczę w latach 1904-1906. Regularne wizyty przerwała śmierć Piotra Curie.

Rząd kupi dom Marii Skłodowskiej-Curie?

Oferta umieszczona na jednym z portali ogłoszeniowych przykuła uwagę polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że podjął działania, dzięki którym dom polskiej badaczki wkrótce będzie należał do Polski.

Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii  Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, który został wystawiony na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To miejsce jest ważną częścią polskiej historii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest już w tej sprawie w kontakcie z Ambasadą RP w Paryżu - poinformował premier w mediach społecznościowych.

Oczywiście za wille zapłaci nie kto inny jak polscy podatnicy. Według doniesień rzecznika rządu, w środku najprawdopodobniej powstanie mini muzeum, promujące polską chemiczkę oraz ukazujące jej osiągnięcia naukowe.

Czytaj także
Przeczytaj więcej