18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To może być wasz ostatni kotlet!

Uwaga! Skażone mięso od znanego producenta!

Wojciech Kozicki
29.09.2020  11:22
Mięso z indyka i salmonella. W firmie Morliny rzucają teraz mięsiem?
Mięso z indyka i salmonella. W firmie Morliny rzucają teraz mięsiem? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

GIS ostrzega - do sklepów trafiło potencjalnie skażone mięso z indyka na kotlety. To może być przepis na straszne zatrucie! W mięsie została wykryta salmonella. Nie jedźcie TEJ partii mięsa, bo grozi wam salmonelloza.

Mięso z indyka na kotlety Morliny niebezpieczne? Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie i komunikat – pod żadnym pozorem to mięso nie powinno być spożywane bez obróbki termicznej. Jeśli jednak już zjedliście podejrzane mięso i macie objawy salmonelli lub po prostu objawy zatrucia pokarmowego, musicie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Salmonella w mięsie z indyka

Salmonella z gr. O7 została wykryta w 4 z 5 próbkach mięsa pobranych w ramach standardowych badań. Partia mięsa została wycofana przez producenta ze sprzedaży

Producent zaplanował mycie i dezynfekcję zakładu oraz pobór próbek środowiskowych i produktu gotowego. Poinformował dostawcę surowca o tej sytuacji i zaplanował pobór próbek przy następnej dostawie – informuje Radio ZET.

Informacje o mięsie wycofanym ze sprzedaży:

  • Nazwa produktu: Mięso z indyka na kotlety. "Morliny" Surowy wyrób mięsny świeży, 500 g
  • Numer partii: 2261003002
  • Termin przydatności do spożycia: 29.09.2020
  • Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno

Salmonella – informacje i objawy

Bakterie salmonelli najczęściej powodują ostre zatrucie pokarmowe. Zasiedlają przewód pokarmowy zwierząt i wydalane są razem z kałem. Pałeczkami salmonelli zarażamy się w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa, drobiu, jaj, mleka, lub wody. Najgroźniejsze odmiany salmonelli (Salmonella typhi i Salmonella paratphi) wywołują dur brzuszny.

Objawy salmonelli i zatrucia pokarmowego:

  • Bolesne skurcze jelit
  • Krew w stolcu
  • Wodnista biegunka
  • Wymioty
  • Nudności ból brzucha
  • Wysoka gorączka

U osób z obniżoną odpornością (np. przyjmujących środki immunosupresyjne, czy też po przeszczepie), może dojść do przekroczenia przez bakterie bariery jelitowej - wówczas mamy do czynienia z rozwojem sepsy – ostrzega portal Lekarze Bez Kolejki

 

Mieso z indyka Morliny
Mieso z indyka Morliny Fot: GIS
Przeczytaj więcej
Komentarze