18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zjada ludzi żywcem!

Atak mięsożernej bakterii w Polsce! 30-latek walczy o życie

Wojciech Kozicki
21.09.2021  16:28
Mięsożerna bakteria w Polsce. Vibrio vulnificus zaatakowała młodego Polaka
Mięsożerna bakteria w Polsce. Vibrio vulnificus zaatakowała młodego Polaka Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus znowu atakuje w Bałtyku. Tym razem jej ofiarą padł młody mieszkaniec Międzyzdrojów, który aktualnie walczy o życie na OIOM-ie w specjalistycznym szpitalu w Szczecinie.

Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus wielokrotnie już atakowała ludzi w Morzu Bałtyckim i ma koncie kilka ofiar śmiertelnych w tym akwenie. Tym razem dobrała się do mięśni w nodze 30-letniego mężczyzny z Międzyzdrojów. Polsat News podaje, że ponad tydzień temu mężczyzna trafił do szpitala i nie wiadomo w jakich okolicznościach doszło do zarażenia się groźną bakterią.

Mięsożerna bakteria w Bałtyku. Vibrio vulnificus opanuje całe wybrzeże?

Mężczyzna został hospitalizowany, ponieważ odczuwał bardzo silny ból w nodze. Zdecydował się zadzwonić po pomoc. Ponieważ jednak wówczas w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki, do mężczyzny wysłano załogę ze Świnoujścia.

Ratownicy zdecydowali, że mężczyzna musi zostać przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono, że pacjent został zainfekowany bakterią Vibrio vulnificus. "Mięsożerna bakteria dosłownie »zjadała« mięśnie nogi mężczyzny – pisze portal iswinoujscie.pl.

Mięsożerna bakteria w Bałtyku. Rośnie zagrożenie

Vibrio vulnificus to mięsożerna bakteria powodująca zakażenie o bardzo dużej śmiertelności. Można się nią zarazić np. poprzez jedzenie surowych owoców morza i ryb lub właśnie kąpiel w morzu, gdy przecinkowiec dostaje się do ran. Przecinkowce powodują też zatrucie pokarmowe, zapalenie żołądka i zapalenie jelit. Pierwsze objawy zakażenia przypominają zwykłe dolegliwości układu pokarmowego, np. wymioty, biegunka, bóle brzucha, nudności. Mogą wystąpić również martwicze zapalenie powięzi i sepsa. Nie ma jednak ustalonego i skutecznego sposobu leczenia zakażenia tymi bakteriami.

W sieci można znaleźć opisy i zdjęcia chorych, których przecinkowce zaczęły dosłownie zjadać żywcem, pożerając ich tkankę i narządy wewnętrzne.

Jak wynika z raportu The Lancet Countdown, przecinkowiec szczepu Vibrio vulnificus, już teraz znajduje się w naszych wodach i zabija, a wkrótce może opanować niemal całe wybrzeże!