18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kryzys na granicy

Migranci utknęli na przygranicznych bagnach. Akcja ratunkowa SG

15.12.2021  11:24
Akcja ratunkowa przy polsko-białoruskiej granicy
Akcja ratunkowa przy polsko-białoruskiej granicy Fot: WOT/Twitter

Czworo migrantów po nielegalnym przekroczeniu granicy naszego kraju utknęło we wtorek na bagnach. Obywatele Syrii i Iraku zostali uratowani dzięki pomocy strażaków, żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala.

Do zdarzenia doszło niedaleko zalewu Siemianiówka w gminie Michałowo na Podlasiu. Jak informuje SG, funkcjonariusze przy wsparciu WOT zdołali namierzyć kobietę i trzech mężczyzn, którzy potrzebowali pomocy na przygranicznych bagnach. Na miejsce wysłano wsparcie.

Z uwagi na niskie temperatury i wyziębienie poszkodowanych akcja ratownicza była walką o ich zdrowie i życie. Z bagna wyłowionych zostało 3 mężczyzn oraz 1 kobieta, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Migranci byli wychłodzeni, ale w stanie stabilnym. Żołnierze wspólnie ze strażakami udzielili poszkodowanym niezbędnej pomocy przedmedycznej: po wyłowieniu i przetransportowaniu na noszach w bezpieczne miejsce, migranci zostali osuszeni i okryci kocami termicznymi, a potem przekazani służbom medycznym, które przetransportowały ich do pobliskiego szpitala - informuje WOT na Twitterze.

Stan zdrowia ocalałych obcokrajowców oceniany jest jako dobry. Rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michlska podkreśliła, że kilkugodzinna akcja zakończyła się sukcesem "dzięki jednostkom Straży Pożarnej ze specjalistycznym sprzętem i pomocy wojska, które użyło drona na podczerwień".

Kryzys na granicy

We wtorek doszło do kilku innych prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Do najgroźniejszego incydentu doszło w Czeremsze, gdzie 40-osobowa grupa agresywnych migrantów próbowała przedrzeć się przez granicę, rzucając przy tym kamieniami w żołnierzy i strażników granicznych.

Od początku kryzysu migracyjnego Straż Graniczna odnotowała około 40 tys. prób nielegalnego przedostania się do Polski. W grudniu odnotowano już 838 takich incydentów.