18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie zostawia złudzeń

Niedzielski chce zaostrzenia ograniczeń? WYGADAŁ SIĘ

Emilia Waszczuk
14.12.2020  14:02
Minister Zdrowia straszy trzecią falą koronawirusa. Zapowiada ograniczenia
Minister Zdrowia straszy trzecią falą koronawirusa. Zapowiada ograniczenia Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia szykuje Polakom kolejną niespodziankę? Adam Niedzielski poinformował o planach na walkę z pandemią. Znoszenia ograniczeń nie będzie. Możliwe zaostrzenie restrykcji.

Szef Ministerstwa Zdrowia przedstawił w poniedziałek swoje rekomendacje co do dalszej walki z pandemią koronawirusa w Polsce. Adam Niedzielski nie pozostawia złudzeń - póki co nie powinniśmy nastawiać się na powrót do normalności.

Obowiązujące dziś w Polsce ograniczenia pandemiczne tracą ważność 27 grudnia. Co będzie dalej? Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił w poniedziałek, że Polacy powinni odpuścić sobie plany na Sylwestra, bo jego ministerstwo i premier pracują nad nowymi obostrzeniami. Wcześniej temat restrykcji podjął wicepremier Jarosław Gowin. Szef Porozumienia zdradził, że pierwsze łagodzenie prawa nadejść może dopiero w połowie stycznia, póki co za wcześnie jednak na poważne deklaracje. Teraz do tematu odniósł się minister zdrowia.

Pandemia w Polsce. Znoszenia obostrzeń nie będzie?

Adam Niedzielski jasno dał do zrozumienia - luzowania ograniczeń na razie nie będzie. Szef resortu zdrowia chce, by po Bożym Narodzeniu niczego nie zmieniać i zachować obowiązujące aktualnie zasady na CO NAJMNIEJ kolejne trzy tygodnie.

Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali - powiedział.

Minister zdrowia boi się trzeciej fali pandemii, twierdzi bowiem, że ryzyko jej nadejścia jest ogromne. A skoro tak, to nie może dopuścić do luzowania ograniczeń, z którego zmęczeni koronawirusem Polacy niewątpliwie zechcą skorzystać.

Jeszcze więcej ograniczeń? Niedzielski się wygadał

To nie koniec ostrzeżeń ministra zdrowia. Adam Niedzielski przyznał, że obowiązujące dziś w Polsce restrykcje muszą zostać przedłożone, ale niekoniecznie tylko do 17 stycznia. Co więcej, oznajmił, że mogą być niewystarczające.

Obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie, wiec jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia sytemu opieki zdrowotnej - powiedział szef MZ.
Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała CO NAJMNIEJ na tym samym poziomie na kolejne okresy - przyznał Niedzielski.

"Co najmniej" - a to oznacza, że zamiast łagodzenia, czekać nas może tylko wprowadzanie kolejnych restrykcji!

Czytaj także