18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zamkną Polaków?

Rząd ogłosi stan zagrożenia epidemicznego w Polsce!

Emilia Waszczuk
12.03.2020  13:24
Rząd ogłosi stan zagrożenia epidemicznego w Polsce!
Rząd ogłosi stan zagrożenia epidemicznego w Polsce! Fot: Ministerstwo Zdrowia

Minister Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce wprowadzone rozporządzenie dotyczące stanu zagrożenia epidemicznego.

W czwartek po godzinie 13 minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że rząd wyda rozporządzenie o wystąpieniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne

- powiedział Szumowski, informując, że kwarantanną objętych jest około 1200 osób.

Wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii. Chciałem poinformować, że dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych - powiedział minister.

To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może zakazać i ograniczyć czasowo obrót i używanie określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy i może wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń określonych co do liczby w rozporządzeniu

- tłumaczył.

Minister poinformował, że w Polsce powstanie 19 szpitali zakaźnych - dedykowanych jedynie do leczenia osób z koronawirusem. Mają być w pełnej gotowości od poniedziałku.

Stan zagrożenia epidemicznego - ustawa

"Ustawa o zabieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych i zakażeń wśród ludzi", mówi, że w czasie stanu zagrożenia epidemicznego może wystąpić:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych - uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii

Rozporządzenia te wchodzą w życie wraz z dniem ogłoszenia stanu epidemicznego.