18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wróżbita Adam ostrzega

Niedzielski zapowiada nową pandemię i mutacje wirusów

Wojciech Kozicki
19.05.2021  07:49
Minister zdrowia Niedzielski zapowiada: nowa pandemia, mutacje wirusów
Minister zdrowia Niedzielski zapowiada: nowa pandemia, mutacje wirusów Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Kiedy ostateczny koniec pandemii COVID-19? Być może nigdy, bo jak niedawno zapowiadał Niedzielski, koronawirus może funkcjonować jako choroba endemiczna. Co gorsza, minister zdrowia właśnie zapowiedział nowe pandemie i mutacje wirusów. Wie już coś konkretnego czy tylko straszy?

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek w Sejmie, gdy spotkały się prezydia Grupy Wyszechradzkiej”, przedstawił niepokojące prognozy i czarne scenariusze.  Ostrzega, że musimy się liczyć z tym, iż wkrótce pojawiają się nowe mutacje wirusów. Co gorsza, jego zdaniem, istnieje ryzyko pojawienia się nowych pandemii, „z którymi należy się oswoić”.

Niedzielski i Morawiecki ostrzegają: czwarta fala zakażeń COVID-19

Minister Niedzielski zwrócił również uwagę, że po luzowaniu obostrzeń "widać już bardzo wyraźnie te symptomy zmieniającej się rzeczywistości". Zaznaczył, że mimo obecnego optymizmu i wycofującego się koronawirusa, „musimy się liczyć z tym, że kolejne mutacje mogą się pojawić, mogą się pojawić kolejne wirusy, następne pandemie i my musimy być do tego przygotowani”.

To oczywiście jest bardzo optymistyczne i wszyscy bardzo tęsknimy za tym powrotem do normalności, ale niestety zawsze z tyłu głowy będzie się teraz czaił pewnego rodzaju lęk -  uważa Adam Niedzielski. (Interia.pl)

Minister zdrowia zaapelował, by już teraz przygotowywać się do walki z kolejną pandemią, m.in. poprzez dostępność sprzętu oraz przygotowanie koncepcji walki z patogenami. W ramach zabezpieczenia epidemicznego konieczne jest wprowadzenie badań genomu oraz rozwijanie możliwości potencjału polskich laboratoriów, polskiego systemu epidemicznego, by jak najszybciej identyfikować mutacje wirusów.

Teraz te priorytety nam się nieco zmieniają. Pierwszym elementem jest odbudowa zdrowia publicznego. Jesteśmy na tym etapie, kiedy jego deficyt, wynikający z koncentrowania się na walce z covidem oraz konsekwencji długoterminowych zachorowań na tę chorobę staje się jednym z priorytetów dla systemu opieki zdrowotnej – powiedział Adam Niedzielskim w Sejmie.

Nowa epidemia to nie tak odległy czarny scenariusz jak wam się wydaje. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że czwarta fala zakażeń COVID-19 i nowy lockdown możliwe są już jesienią 2021 roku.

Czytaj także
Przeczytaj więcej