18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus nam niestraszny?

ZAMYKAJĄ SZPITALE DLA ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM. Szokująca decyzja

03.09.2020  17:59
Koniec szpitali jednoimiennych
Koniec szpitali jednoimiennych Fot: Dimko/Laski Diffusion/East News

Koniec szpitali jednoimiennych! Ministerstwo Zdrowia zamyka specjalistyczne placówki, w których leczy się pacjentów z COVID-19. Co dalej? Mają plan.

Ministerstwo Zdrowia podjęło szokującą decyzję - mimo szalejącej epidemii i zbliżającego się sezonu grypowego, szpitale jednoimienne, nakierowane na leczenie osób zakażonych koronawirusem SARS-COV-2, zostaną zlikwidowane!

Co to oznacza dla pacjentów? Zostaniemy pozostawieni sami sobie? A może osoby zakażone będą leczone w jednym miejscu z osobami cierpiącymi na inne choroby? Resort zdrowia ma skomplikowany plan, twierdzą jednak, że to dla dobra pacjentów.

Szpitale jednoimienne przestaną istnieć

W czwartek w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Politycy przedstawili nową strategię walki z epidemią koronawirusa. Jesienią całkowicie zmieni się sposób diagnozowania i leczenia pacjentów.

I tak minister zdrowia zapowiedział, że zostanie stworzony system trzech poziomów szpitalnictwa. Każdy z poziomów będzie zajmował się innym typem pacjentów, a ci odsyłani będą z jednego do drugiego w zależności od stanu zdrowia. Czy to bezpieczne? Nie nam oceniać, Ministerstwo Zdrowia twierdzi jednak, że będzie lepiej.

Szczegóły podziału szpitali przedstawił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk wytłumaczył, na czym polegać ma przydzielanie pacjentów do poszczególnych placówek. I tak...

Trzy szczeble szpitalnictwa - nowa strategia Ministerstwa Zdrowia

Pierwszy szczebel to szpitale powiatowe, w których mają być przygotowane specjalne izolatki dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-COV-2. Według nowej strategii walki z epidemią, przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, to właśnie tu trafiać mają osoby potencjalnie chore. Pacjenci poddawani będą na miejscu testom i zamknięci w izolatkach oczekiwać będą na diagnozę.

Dopiero po potwierdzeniu zakażenia, lekarze ze szpitali powiatowych zdecydują, gdzie leczeni mają być pacjenci - czy mogą wrócić do domów, czy trzeba skierować ich na wyższy szczebel (do bardziej specjalistycznej placówki). Co ważne - w szpitalach powiatowych pacjenci z COVID-19 nie będą leczeni.

Drugi szczebel to szpitale, w których zorganizowane zostaną oddziały internistyczno-zakaźne i zakaźne. Takich placówek w całym kraju ma być 87. Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powstanie w ten sposób około 4 tysięcy miejsc dla pacjentów z koronawirusem.

W nich będziemy leczyć pacjentów, którzy wymagają opieki typowo internistycznej, lekarza chorób zakaźnych, ale także wymagają pomocy OIOM-owej, czyli ewentualnie podłączenia do respiratora - poinformował wiceminister.

Szpitale z drugiego szczebla to istniejące już placówki zakaźne i z oddziałami zakaźnymi.

Szpitale wysokospecjalistyczne - nowe miejsce leczenia COVID-19

Ostatni - trzeci poziom szpitalnictwa to 9 placówek wysokospecjalistycznych, w których leczone mają być najbardziej skomplikowane przypadki. I uwaga - nie mówimy tu o najciężej chorych pacjentach, tylko o osobach z COVID-19, wymagających specjalnego podejścia.

W szpitalach wysokospecjalistycznych powstaną oddziały:

  • internistyczny i chorób zakaźnych,
  • chirurgii ogólnej,
  • położnictwa i neonatologii,
  • kardiologiczny,
  • intensywnej terapii,
  • ortopedyczny.

To są szpitale, do których będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Takich miejsc w tych szpitalach przygotowano ponad 2 tys

- powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Co ciekawe, w szpitalach wysokospecjalistycznych leczone będą także osoby, u których koronawirusa nie zdiagnozowano. Placówki z trzeciego szczebla powstaną we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i Poznaniu.

Przeczytaj więcej
Komentarze