18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska przegrywa z COVID-19

Rząd kłamie? "Tracimy kontrolę, 10 tys. przypadków dziennie"

Wojciech Kozicki
07.10.2020  10:31
Ministerstwo Zdrowia ukrywa KORONA-DRAMAT?
Ministerstwo Zdrowia ukrywa KORONA-DRAMAT? Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce atakuje coraz wścieklej, liczba zakażeń i zgonów rośnie każdego dnia, padają dobowe rekordy zachorowań. Prognozy Ministerstwa Zdrowia zakładają, że szybko pokonamy COVID-19, ale okazuje się, że resort może okłamywać Polaków.

Epidemia koronawirusa jest pod kontrolą – tak przynajmniej powiedział prezydent Andrzej Duda. Co więcej, Ministerstwo Zdrowia prognozuje wzrost liczby zakażeń COVID-19 jedynie przez najbliższe tygodnie, a potem mamy wyjść na prostą. To może być jednak kłamstwo. Dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego przedstawia znacznie bardziej dramatyczne korona-prognozy.

Koronawirus - inne dane i prognozy dla Polski

Dr Zieliński uważa, że „tracimy trochę kontrolę nad rozwojem epidemii”. Ocenił również, że to dzieci są głównym czynnikiem wpływającym na rozprzestrzenianie się koronawirusa, a szkoły nazwał „złośliwymi ogniskami”, gdzie zakażenia tak naprawdę nie są identyfikowane. Ostrzega, że to dzieci zarażają swoich rodziców i dziadków, powodując nowe ogniska epidemii.

W dwóch na trzy przypadki nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach. Mamy rozproszone w naszym modelu "ludziki" - ponad 30 mln. Odwzorowują one zagęszczenie ludności w Polsce. Śledzimy poruszanie się ich w modelu. Wiemy, ile w gminach jest szkół – powiedział dr Zieliński w Polsat News

Zieliński podkreślił, że dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia tworzą nieaktualny obraz epidemii, bo od zakażenia do diagnozy mija kilka dni. Przypadki są raportowane z inną datą, na przykład z parodniowym opóźnieniem, co przekłamuje statystki, a kolejna „generacja” chorych pojawia się po ok. tygodniu i każda jest coraz większa. Skoro dziennie stwierdzamy ponad 2 tys. nowych przypadków, to oznacza, faktycznie jest ich ponad 20 tys., a za miesiąc będzie ich 80 tys. Zieliński prognozuje, że liczba zarejestrowanych nowych przypadków  w najbliższym miesiącu będzie wynosiła nawet 10 TYSIĘCY DZIENNIE!

Ekspert prognozuje również potworny wzrost liczby zgonów, z którym system ochrony zdrowia może sobie nie poradzić.

Jeśli nastąpi w ciągu miesiąca czterokrotny wzrost zgonów, wobec tego, co widzimy teraz to dojdziemy do granicy wydolności systemu. Oznacza to też, że w listopadzie, grudniu tych dziennych zgonów z powodu COVID-19 mogłoby być około 1 tys. Oczywiście do tego nie dojdzie, bo pewnie resort zdrowia będzie reagować – zapowiada dr Zieliński. (Polsat News)

Zagłosuj

Czy nosisz maseczkę?

Liczba głosów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze