18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

niepokojące dane

Ministerstwo się przyznało. Wiadomo jak MAŁO przebadali Polaków

28.04.2020  15:16
Ministerstwo się przyznało. Wiadomo jak MAŁO przebadali Polaków
Ministerstwo się przyznało. Wiadomo jak MAŁO przebadali Polaków Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia od początku epidemii koronawirusa SARS-COV-2 ukrywało, ile osób poddano badaniom laboratoryjnym. Dlaczego? Być może bali się przyznać, że na testy liczyć mogą tylko nieliczni.

Codziennie od początku marca resort zdrowia informował o liczbie przeprowadzonych testów na koronawirusa SARS-COV-2. Jak wiadomo, jeden pacjent w procesie diagnostycznym może być przebadany nawet trzy razy. Teraz już wiadomo, ilu Polaków miało to szczęście/nieszczęście dowiedzieć się, czy koronawirus ich dopadł.

W związku z wieloma sugestiami zmieniamy system informowania o przeprowadzonych testach. Od dziś będziemy podawać sumę przebadanych próbek i przebadanych osób

- zakomunikowało Ministerstwo Zdrowia we wtorek.

Niepokojące dane

I tak resort podaje, że od początku marca w Polsce przebadano 310 744 próbki. Ilu pacjentów poddano testom? Wymazy do badań pobrano od 281 87 osób, z czego zakażonych zostało już 12 089.

Różnica między liczbą próbek a przebadanych osób to niespełna 29 tysięcy. Czy to oznacza, że osoby, u których pierwszy test dał wyniki negatywny, nie były poddane kolejnym badaniom, mimo że zakażenie nie zawsze wykazywane jest w pierwszym teście?

Jednocześnie resort zdrowia informuje, że w ostatniej dobie wykonano 12,8 tys. testów, ile to osób? Tego już nie wiadomo. Przypomnijmy jednak - zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego, polskie laboratoria mogą przebadać ponad 20 tysięcy próbek dziennie. Jak na razie rekord dzienny testów to zaledwie nieco ponad 14 tysięcy.

Przeczytaj więcej
Komentarze