18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowy plan

Ministerstwo Zdrowia vs COVID-19. Ostro atakują

07.10.2020  12:28
Koronawirus vs Ministerstwo Zdrowia. Resort bierze się do roboty?
Koronawirus vs Ministerstwo Zdrowia. Resort bierze się do roboty? Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia reaguje na dramatyczny rekord zakażeń koronawirusem. Nie chcą, by w Polsce zabrakło miejsc w szpitalach więc... nie wprowadzają nowych restrykcji, ale powołują nowe oddziały dla chorych na COVID-19.

Dramatyczna sytuacja w Polsce. W środę 7 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przerażających rekordach w walce z epidemią. W ciągu doby zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 potwierdzono u ponad 3 000 osób, zmarło aż 75 pacjentów. Rekordowa jest też liczba zajętych łóżek w szpitalach, niepokojąco wygląda również statystyka wykorzystywanych do leczenia COVID-19 respiratorów. Wszystko wskazuje na to, że już za chwilę zabraknie specjalistycznego sprzętu!

Ministerstwo Zdrowia vs koronawirus. Będą nowe szpitale

Na kolejne przerażające rekordy automatycznie zareagowało Ministerstwo Zdrowia. Jeszcze dwa tygodnie temu minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o zaledwie 6,5 tysiącach łóżek w szpitalach, przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Dziś rzecznik MZ przekonuje, że mamy ich ponad 9 tysięcy, a będzie jeszcze więcej.

Już w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosić ma listę i dokładną lokalizację szpitali, które zajmą się pacjentami z COVID-19. Wygląda na to, że Ministerstwo Zdrowia przywróci do pracy zlikwidowane kilka miesięcy temu placówki i oddziały jednoimienne!

Poniekąd jest to przywrócenie tej liczby szpitali, którą mieliśmy na wiosnę, szpitali jednoimiennych, które będą poświęcone - jako te szpitale trzeciego poziomu - do opieki nad pacjentami covidowymi. W każdym województwie będzie przynajmniej jeden szpital

- powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nowych placówek zajmujących się pacjentami z COVID-19 ma być 16.

Koronawirus w Polsce pod kontrolą? Ministerstwo Zdrowia komentuje

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił w środę, że sytuacja w szpitalach nie jest wcale zła, a Polska dysponuje wystarczającą liczbą wolnych łóżek dla pacjentów. Te nagle się cudownie rozmnożyły - jest ich ponoć 9,5 tysiąca.

Na dziś ten bufor łóżkowy jest. W całym kraju mamy w okolicach 9,5 tys. łóżek na trzech poziomach szpitalnych. Jak obserwowałem przed chwilą statystykę z poszczególnych województw, to tylko na drugim poziomie, na którym stricte pacjenci covidowi są obsługiwani przez służby medyczne, mamy jeszcze około 1700 wolnych łóżek. Połowa łóżek jest jeszcze w szpitalach trzeciego poziomu - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Polityk zapewnił też, że Ministerstwo Zdrowia świetnie radzi sobie z epidemią, a przyjęte kilka tygodni temu zmiany w testowaniu, były świetnym pomysłem. Połączenia braku testów dla podejrzanych o zakażenie i osób w kwarantannie z rekordami zakażeń, nie widzi...

Strategia testowania przyjęta w ministerstwie zdrowia, w nowej jesiennej strategii walki z COVID-19 się sprawdza. Z samej podstawowej opieki zdrowotnej mieliśmy wczoraj ponad 6 tys. skierowań na badania pod kątem obecności koronawirusa, poprzedniej doby ponad 8 tys. skierowań - wychwalał nową strategię walki z epidemią rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Aby zostać skierowanym do badań na obecność koronawirusa SARS-COV-2 w organizmie, pacjent musi wykazać aż 4 charakterystyczne objawy - gorączkę, duszność, kaszel i utratę węchu lub smaku.

Przeczytaj więcej
Komentarze