18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przykra wiadomość

Nie żyje były minister edukacji. Miał 75 lat

Bartłomiej Ciepielewski
22.04.2021  11:14
Mirosław Handke nie żyje
Mirosław Handke nie żyje Fot: Stanislav71/Shutterstock

Mirosław Handke nie żyje. Były minister edukacji narodowej zmarł w wieku 75 lat. Przyczyna śmierci nie jest znana.

Profesor Mirosław Handke odszedł w wieku 75 lat. Były polityk AWS w latach 1997-2000 zajmował stanowisko szefa MEN w rządzie Jerzego Buzka. Jedną z jego inicjatyw była reforma oświaty, która obejmowała między innymi likwidację gimnazjów w 1999 roku.

Mirosław Handke z wykształcenia był chemikiem. W 1969 roku ukończył studia na Uniwersytecie Jagielońskim, a następnie podjął pracę młodszego asystenta na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1974 roku udało mu się obronić doktorat. Kolejne lata poświęcił karierze naukowej, dzięki czemu w 1992 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Mirosław Handke był dwukrotnie wybierany na rektora uczelni. Podczas swojej kariery naukowej opublikował ponad 150 prac. Profesor jest autorem wielu podręczników i książek akademickich. Jego zasługi docenił były prezydent Bronisław Komorowski, nagradzając go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Współtwórca gimnazjów nie żyje

Wdrożona przez Handkego reforma edukacji zastąpiła dwustopniową formę szkolnictwa. Powstały wtedy sześcioletnie podstawówki oraz trzyletnie gimnazja.

Reforma z końca lat 90. zakładała zmiany w egzaminach maturalnych. To wtedy matura z matematyki stała się obowiązkowa. Zlikwidowano również licea i technika zawodowe oraz powołano wyższe szkoły zawodowe.

Czytaj także