18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

tylko dla wybrańców

LEK PRZECIW COVID W POLSCE! Rząd zdecyduje, kto go dostanie

12.11.2021  14:16
Lek przeciw COVID trafi do Polski. Rząd zdecyduje, kto go dostanie
Lek przeciw COVID trafi do Polski. Rząd zdecyduje, kto go dostanie Fot: Sonis Photography/Shutterstock

Lek do walki z COVID-19 został wstępnie zatwierdzony i teraz trwa walka o wprowadzenie go do użytku. Już wiadomo, kiedy Molnupiravir trafi do Polski. Kto może liczyć na leczenie nim?

Europejska Agencja Leków wydała wstępną ocenę skuteczności leku Molnupiravir i już w najbliższym tygodniu wyda jego rekomendację. To oznacza, że specyfik będzie można zacząć stosować na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Do naszego kraju lek trafi niewiele później - jest szansa, że już na początku grudnia dostępny będzie dla pierwszych polskich pacjentów. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził w rozmowie z RMF, że rząd podpisał kontrakt z producentem.

Chcielibyśmy, żeby to był początek grudnia, ale raczej pewnie mówimy o połowie grudnia. Pierwsze deklaracje producenta mówiły o styczniu. Jesteśmy jednym z pierwszych państw, które lek zakontraktowało

- zapewnia Wojciech Andrusiewicz.

Kto dostanie Molnupiravir?

Wstępnie Polska zakontraktowanych ma kilkadziesiąt tysięcy dawek leku. To oczywiście niewiele, dlatego też w pierwszej kolejności Molnupiravir podawany będzie tylko ściśle określonej, wybranej grupie pacjentów.

Jak zapowiedział Wojciech Andrusiewicz, Molnupiravir jako pierwsi dostaną pacjenci z grup najwyższego rzyka - ci, u których zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 może wywołać ciężki przebieg COVID-19 i śmierć. Aby zadziałać, lek musi zostać podany już w pierwszych dniach choroby. Nie będzie jednak dostępny od ręki w aptekach - przynajmniej nie na wstępnym etapie jego dystrybucji. Cała dostawa specyfiku zostanie przejęta przez Agencję Rezerw Strategicznych.

Pacjenci są ściśle wskazani - są to pacjenci z wysokim ryzykiem dość tragicznego przebiegu choroby, tzn. są to pacjenci z grup ryzyka, którym powinniśmy podawać ten lek

- powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Jest to lek do stosowania domowego i w tej chwili wraz z przedstawicielami Rady Medycznej analizujemy, w jaki sposób rozpocząć jego podawanie

- oznajmił polityk.

Coraz więcej leków na COVID-19

Molnupiravir to pierwszy lek na COVID-19, który trafi do obiegu w Polsce i będzie ratował życia najbardziej zagrożonych śmiercią pacjentów. Nie jest to jednak jedyny specyfik, który udało się stworzyć. W czwartek Europejska Agencja Leków zatwierdziła dwa kolejne leki oparte o przeciwciała monoklonalne - Ronapreve i Regkirona. Ponadto już wykorzystywany jest inny medykament.

Jest to Baricytynib. Ten lek dopiero w tej czwartej fali COVIDu wszedł do szpitali. Jest on już stosowany w tej chwili, kolejne transze zakupowe trafiają do Polski. Stosujemy dodatkowo jeszcze Tocilizumab - to jest tak, jak w poprzednich falach epidemicznych. Mniej obecnie stosujemy lek pod nazwą Remdesivir

- poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

logo Tu się dzieje