18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy lockdown?

Morawiecki: cała Polska w czerwonej strefie

Wojciech Kozicki
21.10.2020  21:12
Cała Polska w czerwonej strefie - to już drugi lockdown?
Cała Polska w czerwonej strefie - to już drugi lockdown? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News, robertharding/East News

Koronawirus wciąż wygrywa z rządem i Ministerstwem Zdrowia, nie pomagają obostrzenia i restrykcje. Premier Mateusz Morawiecki podjął więc decyzję, że czerwona strefa obejmie CAŁĄ POLSKĘ! Jakie będą obowiązywały w niej zasady, przepisy i ograniczenia?

Maseczki, obostrzenia, restrykcje, zakazy… to wciąż za mało! Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nawet, że nadciąga trzecia fala epidemii i trzeba przygotować się na najgorsze scenariusze. W Polsat News ogłosił, że będzie rekomendował, by od soboty w całej Polsce obowiązywała czerwona strefa.

Czerwona strefa i nowe obostrzenia

Morawiecki w „Gościu wydarzeń” powiedział, że skoro 21 października padł kolejny dobowy rekord zakażeń, konieczne są zdecydowane działania. Zapowiedział, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadną decyzje dotyczące mi.in zdalnego i hybrydowego nauczania. Zapowiedział także nowe restrykcje, a media już ustaliły, jakich branż będą dotyczyły i będą narzucone ZA KARĘ.

Morawiecki zwrócił uwagę, że obecnie strefa czerwona obejmuje ok. 317 powiatów. To oznacza, że jest nią objęte 88% populacji. To jednak za mało.

Szykujemy się na poszczególne scenariusze w następujący sposób. Mamy pierwszą, drugą, trzecią i czwartą linię obrony. Pierwsza linia obrony, to nasze obostrzenia, maseczki, testowanie i wyłapywanie przypadków osób chorych. Druga to cały system szpitali, kwarantanny, izolacja, ale przede wszystkim ludzie, medycy. Trzecia linia to dodatkowe łóżka. Tych jeszcze nie ma, ale za kilka dni pojawi się ich w systemie dodatkowe 13 tys.  – wyjaśniał premier Morawiecki. (Radio ZET)

Zasady bezpieczeństwa, restrykcje i zakazy w strefie czerwonej:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Czytaj także
Przeczytaj więcej