18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielkie zmiany

Morawiecki ogłosił zniesienie zakazów. "Ostatni etap"

Wojciech Kozicki
27.05.2020  11:44
Zniesienie obostrzeń i zakazów w Polsce - wielkie zmiany
Zniesienie obostrzeń i zakazów w Polsce - wielkie zmiany Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

W środę odbyła się konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki pochwalił się, że Polska zapanowała nad koronawirusem lepiej, niż znacznie bogatsze kraje. Ogłosił koniec maseczek w przestrzeni publicznej i poinformował, że następują wielkie zmiany i zostają zdjęte liczne zakazy i obostrzenia.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że dotychczasowe metody walki z koronawirusem zdały egzamin, a liczba łóżek w szpitalach przeznaczonych dla osób zakażonych COVID-19 będzie redukowana. Oznajmił, że czas na ostatni i zasadniczy etap znoszenia restrykcji i obostrzeń, by przejść do normalności.

Koniec maseczek

Od 30 maja będzie obowiązywała jedynie zasada 2-metrowego dystansu w miejscach publicznych. Nie będzie już obowiązkowe noszenie maseczek. W sklepach, środkach komunikacji, kinach maseczki nadal jednak trzeba będzie mieć ochronę twarzy.

Kościoły, restauracje, handel

Od soboty zdjęte będą również ograniczenia w handlu i gastronomii dotyczące limitu liczby klientów. Od tej niedzieli zniesione będą limity wiernych w kościołach, ale wciąż będzie obowiązywał 2-metrowy dystans.

Zgromadzenia publiczne

Dozwolone będą zgromadzenia publiczne, ale jedynie do 150 osób. Decyzję będą podejmowali wojewodowie ze względu na lokalne ogniska choroby.

Kina, sport, salony masaży, teatry, wesela, koncerty

6 czerwca zostaną zdjęte restrykcje ze wszystkich branż i sektorów gospodarczych. Kina, teatry, filharmonie, obiekty sportowo-rekreacyjne, solaria, salony masażu będą otwarte. Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby. W kinach i teatrach widownie mają być zapełnione do 50%.

Od 6 czerwca będą mogły być organizowane wesela. Maksymalna liczba gości wyniesie 150 osób. Będą również organizowane koncerty plenerowe, ale widownia musi być ograniczona do 150 osób.

Premier Morawiecki zapowiedział, że do lipca prawdopodobnie całkowicie wrócimy do normalności. Minister zdrowia Łukasz Szumowski apeluje jednak o ostrożność, bo "epidemia nie zniknęła".

Przeczytaj więcej
Komentarze