18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To oznacza powrót covid-19?

PiS chce ludzi w kościołach. Zapadła ryzykowna decyzja

08.06.2021  18:45
Morawiecki il uzowanie obostrzeń w kościołach. Zapadła decyzja
Morawiecki il uzowanie obostrzeń w kościołach. Zapadła decyzja Fot: Jakub Kaminski/East News

COVID-19 w Polsce w odwrocie, trwa luzowanie obostrzeń przez rząd PiS. Premier Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że restrykcje zostaną poluzowane także w kościołach. Czy świątynie będą stanowiły zagrożenie epidemiczne?

Ile osób może być obecnie w Kościele? Premier Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że została podjęta decyzja, by w przyszłym tygodniu w świątyniach było więcej wiernych. Premier planuje, by wypełniona była połowa miejsc. Szczegóły decyzji zostaną ujawnione w czwartek, a rząd jest w kontakcie z Episkopatem i wciąż prowadzone są rozmowy.

Morawiecki zwiększa limit wiernych w kościołach

Premier Morawiecki tym samym przychylił się do listu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. Gądecki zwrócił uwagę, że „w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.". Duchowny stwierdził, że "możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję – sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum"

W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów – ogłosił premier Morawiecki.

Czy rząd PiS powinien zwiększyć limit osób w kościołach? Jeszcze wczoraj przedstawiciele rządu apelowali o ostrożność i ostrzegali, że jesienią może czekać nas powrót epidemii i czwarta fala zakażeń koronawirusem.