18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Premier o koronawirusie

Morawiecki ujawnia ilu Polaków zachoruje

Wojciech Kozicki
19.03.2020  21:57
Koronawirus i prognozy dla Polski - Morawiecki i ostry wywiad
Koronawirus i prognozy dla Polski - Morawiecki i ostry wywiad Fot: Twitter/Krzysztof Ziemiec

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza, liczba chorych nadal rośnie, a prognozy nie są optymistyczne. Premier Mateusz Morawiecki na konferencjach prasowych zapewnia, że epidemia nie zniszczy gospodarki i uda się powstrzymać rozprzestrzenianie choroby. Tymczasem podczas wywiadu w CNN powiedział jak naprawdę wygląda przyszłość Polski.

Epidemia koronawirusa atakuje coraz agresywniej. W czwartek 19 marca wieczorem Ministerstwo Zdrowia na Twitterze podało nowe i aktualne dane dotyczące liczby zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce. Okazuje się jednak, że najgorsze dopiero przed nami.

Koronawirus i polska gospodarka

Koronawirus w Polsce, chociaż wprowadzona będzie „tarcza antykryzysowa”, wywrze destrukcyjny wpływ na polską gospodarkę. Jednak premier Mateusz Morawiecki przestał owijać w bawełnę dopiero, gdy udzielił wywiadu dla CNN. Zapowiedział „prawdziwe trzęsienie ziemi dla polskiej ekonomii”. Zwrócił uwagę, że kryzys przerwie światowe łańcuchy dostaw i jakie to będzie miało konsekwencje.

Przy okazji chwalił działania polskiego rządu i wyraźnie zaznaczył, że Polska jako pierwsza w Unii wprowadziła kontrole sanitarne na granicach, dzięki czemu nie mamy nagłego wzrostu zachorowań. Opowiedział także jakie wsparcie od władz otrzyma polski biznes i jak rząd sfinansuje niektórym pracownikom nawet 40% pensji.

Koronawirus w Polsce - prognozy

Powiedział także wprost, ilu Polaków zachoruje na koronawirusa. Ostrzegł, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce dopiero nadciąga i wirus z Wuhan dopadnie kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy Polaków!

Zamknęliśmy granice, bo większość przypadków zakażeń pochodzi z zagranicy. Myślę niestety, że szczyt jeszcze przed nami; będziemy mieli prawdopodobnie kilka tysięcy przypadków, jeśli nie kilkanaście – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Richardem Questem na antenie telewizji CNN w programie „Quest Means Business”.

Przy okazji zaapelował do Unii Europejskiej, aby wyłożyła dodatkowe środki finansowe na walkę z kryzysem ekonomicznym.

Mam nadzieję, że Komisja Europejska użyje nowych funduszy do walki z tym kryzysem i jestem zadowolony z reakcji Europejskiego Banku Centralnego, który podjął działania bardzo zdecydowanie, skupując obligacje z rynku, ale także uruchamiając następną rundę LTRO, długoterminowego refinansowania operacji, co pomaga w utrzymaniu płynności  - mówił Morawiecki w wywiadzie. (tvp.info)

logo Tu się dzieje