18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konferencja premiera

Morawiecki: rząd wyda 40 miliardów na...

Wojciech Kozicki
26.11.2020  10:21
Premier Mateusz Morawiecki - konferencja prasowa
Premier Mateusz Morawiecki - konferencja prasowa Fot: Mateusz Grochocki/East News

O godzinie 10:00 rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Została ogłoszona TARCZA 2.0, czyli m.in. wsparcie dla firm i pracowników. Które branże dostaną pieniądze od PiS?

Chociaż w ostatnich dniach liczba zakażeń COVID-19 w Polsce spadła, to 25 listopada padł jednak potworny rekord zgonów. Jak to wpływa na gospodarkę? Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił m.in. o skutkach gospodarczych kryzysu w skali globalnej. Poinformował, że Polska ekonomicznie znakomicie radzi sobie z epidemią, idziemy w dobrym kierunku i "mamy światełka w tunelu", odnotowując jedne z najlepszych wyników na świecie. 

Konferencja Mateusza Morawieckiego - gospodarka i obostrzenia

Morawiecki porównał Polskę do innych krajów europejskich walczących z epidemią, takich jak np. Litwa. Pochwalił się małym spadkiem PKB oraz lepszą zdolnością do utrzymania miejsc pracy niż Niemcy i Hiszpania. Podkreślił, że wszystko to zależy jednak od tego, jak kraj poradzi sobie z epidemią COVID-19. Obecne obostrzenia nazwał "selektywnymi". 

Tarcza 2.0 i "wojna z wirusem"

Morawiecki na konferencji ogłosił tarczę kryzysową 2.0. Wsparcie mają otrzymać takie branże jak turystyka, kultura, rozrywka ("tarcza branżowa"). Wydatki na nową tarczę wyniosą ok. 35-40 miliardów złotych. Środki pochodzą z "uszczelnienie i uzdrowienia" finansów Polski.

Premier podkreślił, że najważniejsze jest, JAK Polska wyjdzie z epidemii i kiedy przedsiębiorcy wrócą do fazy inwestowania i "wrócimy do najlepszych wyników w historii Rzeczpospolitej".

Mamy deficyt w ryzach, przemysł w Polsce odnotował najlepsze rezultaty w całej Unii Europejskiej. Analizujemy nasze instrumenty, mamy instrumenty dobrze przycięte. Kiedy powiedziałem o naszych sukcesach kolegom z Rady Europejskiej, to aż nie mogli uwierzyć - Morawiecki pochwalił się osiągnięciami gospodarczymi  w czasie pandemii.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze