18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konferencja prasowa

Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia. "Czarny scenariusz"

Wojciech Kozicki
19.10.2020  15:26
Respiratory, lek na koronawirusa i brak lekarzy - Morawiecki próbuje zaczarować rzeczywistość?
Respiratory, lek na koronawirusa i brak lekarzy - Morawiecki próbuje zaczarować rzeczywistość? Fot: Piotr Molecki/East News

Koronawirus w Polsce wciąż atakuje, a Ministerstwo Zdrowia przegrywa każdego dnia. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Składnicę Agencji Rezerw Materiałowych we wsi Wąwał, gdzie zapowiedział lek na koronawirusa remdesivir dla Polaków i nowe obostrzenia.

Koronawirus każdego dnia miażdży Polskę, testy na COVID-19 codziennie potwierdzają tysiące nowych przypadków. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Wąwale uspokaja rodaków, że kraj jest przygotowany nawet na „czarny scenariusz". Zapewniał, że "będziemy gotowi ze szpitalami", a obecnie trwa organizacja dodatkowych łóżek. Nie za późno? Były minister zdrowia Łukasz Szumowski już kilka miesięcy temu zapowiadał dramatyczną drugą falę zachorowań i najwyraźniej rząd nie zrobił w tej kwestii nic, bo obecnie już brakuje miejsc w szpitalach i zaczyna się u nas "scenariusz włoski".

Respiratory, lek na koronawirusa i brak lekarzy

Morawiecki zapewnia, że respiratorów nie zabraknie. Wolnych jest wciąż ok. 800 urządzeń, a przygotowaniu jest ponad 2 tysiące kolejnych. Zapomniał tylko wspomnieć, że nie pomoże nam i milion respiratorów, skoro już teraz nie ma kto ich obsługiwać i za chwilę może paść cały system ochrony zdrowia…

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że przygotowywana jest koncepcja szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim, a w 7 miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca – pisze Polsat News.

Szef rządu poinformował również, że w Polsce jest już dostępny lek na koronawirusa remdesivir, który jest stosowany do wspierania terapii chorych na COVID-19. Polska zamówiła 80 tys. dawek, a kolejne partie po 20 tys. dawek mają docierać do kraju co miesiąc. Złożono też rekordowe zamówienie na szczepionki na grypę, których rząd kupił już 3 miliony, a wkrótce zostaną złożone kolejne zamówienia.

Korona prognozy i kolejne obostrzenia i zakazy

Morawiecki mówił też, że jeśli ziści się „czarny scenariusz”, rząd rozważa kolejne obostrzenia. Mają jednak być wprowadzone tak, by ucierpiała jak najmniejsza część gospodarki.

Idziemy drogą środka. Jeśli kolejne obostrzenia będą niezbędne to je za 2-3 dni ogłosimy. Obrona miejsc pracy i świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalna. Ochrona zdrowia i życia i ochrona gospodarki to nasza droga, którą obraliśmy - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

 

Czytaj także