18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS robi porządek na drogach

Morawiecki: ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

Wojciech Kozicki
06.07.2021  16:13
Morawiecki: kary dla pijanych kierowców będą OSTRZEJSZE
Morawiecki: kary dla pijanych kierowców będą OSTRZEJSZE Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Pijani kierowcy w Polsce sieją śmierć i zniszczenie, powodują kolejne wypadki samochodowe. Co gorsza, celebryci tacy jak Kamil Durczok pokazują, że można spowodować poważny wypadek na podwójnym gazie i wywinąć się od surowej kary. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada jednak zmiany i zaostrzenie kar dla pijanych kierowców.

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zapowiedział zmianę na polskich drogach i w polskim wymiarze sprawiedliwości. Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. Podkreślił, że do takiego działania sprowokował go niedawny tragiczny wypadek w Stalowej Woli, gdzie „napruty” kierowca spowodował wypadek i trójka dzieci została sierotami.

Kary dla pijanych kierowców będą OSTRZEJSZE

Jak zapowiedział Morawiecki, zostanie rozszerzona odpowiedzialność cywilna dla pijanych sprawców wypadków. Jak wyjaśnia dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, „chodzi o to, żeby choć w części zabezpieczyć przyszłość finansową osieroconych dzieci”. Pijani kierowcy, którzy doprowadzą do tragedii na drodze, mają płacić alimenty osobom, które pozostały przy życiu, członkom rodziny i osobom poszkodowanym. Sankcje karne dla pijanych za kółkiem również zostaną zaostrzone. Premier ogłosił również, że przyznał specjalną rentę trójce dzieci osieroconych w sobotnim wypadku w Stalowej Woli. 

Wypadek w Stalowej woli. Pijany morderca za kierownicą

W sobotę  ok. godz. 15:00 na drodze wojewódzkiej nr 871 w Stalowej Woli, 37-letni mężczyzna kierujący audi S7 zderzył się z jadącym z naprzeciwka audi A4. Autem podróżowali 37-letnia kobieta, 39-letni mężczyzna i ich dziecko - 2,5 roczny chłopiec. Dorośli zginęli, osierocając trójkę dzieci. Sprawca wypadku miał 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Obecnie za spowodowanie kolizji samochodowej po pijanemu, bez ofiar śmiertelnych, kierowcy grozi 4,5 roku więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz grzywna od 10 do 60 tys. zł. Z kolei za spowodowanie wypadku, w którym ktoś został ranny lub zginął, pijanemu kierowcy grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara finansowa do 60 tys. zł. Podobne kary obowiązują w przypadku spowodowania katastrofy w komunikacji z ofiarami śmiertelnymi. Kierowca może trafić do więzienia na od 3 do 12 lat, stracić prawo do prowadzenia pojazdów do końca życia oraz dostać karę finansową w wysokości 10-60 tys. zł – przypomina rmf24.pl.