18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ostro

​Morawiecki zapowiada lockdown? Chce obostrzeń z wiosny

Emilia Waszczuk
08.10.2020  15:13
Mateusz Morawiecki o lockdownie w Polsce
Mateusz Morawiecki o lockdownie w Polsce Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki chce przywrócenia ograniczeń z wiosny! Czy to oznacza ponowne zamrożenie gospodarki? Takiej ścieżki nie można wykluczyć, wcześniej jednak rząd wprowadzi restrykcyjne zasady.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 może wzrosnąć nawet dwukrotnie każdego dnia! Aby temu zapobiec, polityk zapowiedział, że powrócimy do rozwiązań, jakie podejmowane były kilka miesięcy temu. Czeka nas lockdown?

Koronawirus w Polsce. Będzie zamrożenie gospodarki?

Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej oznajmił, że Polska radzi sobie z koronawirusem, a szpitale dadzą radę epidemii. Aby im pomóc, Ministerstwo Zdrowia powoła nowe placówki do walki z COVID-19. Zapewnił też, że w kraju mamy wystarczającą liczbę respiratorów dla pacjentów.

Jeszcze 2,5 tygodnia temu minister zdrowia Adam Niedzielski twierdził, że w Polsce jest zaledwie 400 respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Dziś premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w szpitalach dla pacjentów covidowych jest jeszcze około 500 wolnych respiratorów. Kolejnych 500 ma być składowanych w magazynach - to podobno sprzęt z pamiętnych zakupów Łukasza Szumowskiego.

Tymczasem w Polsce codziennie wykrywanych jest kilka tysięcy zakażeń, a premier Mateusz Morawiecki zapowiada powrót do rozwiązań z wiosny. Co to oznacza? Jak na razie rząd nie planuje wprowadzenia ponownego lockdownu. Chcą go za wszelką cenę uniknąć.

Nowe zasady w Polsce. Obostrzenia w całym kraju

Aby tego dokonać, rząd wprowadza strefę żółtą w całym kraju - we wszystkich polskich powiatach od soboty obowiązywać będą restrykcje przewidziane dotąd dla "powiatów żółtych", w tym noszenie maseczek w przestrzeni publicznej.

Dzisiaj cała Europa to strefa żółta lub czerwona. Są kraje, które już wprowadzają stany nadzwyczajne. Mamy do czynienia z daleko idącymi restrykcjami - powiedziałw czwartek Mateusz Morawiecki.

Ponadto rząd zaleca surową dyscyplinę i samoizolację, zwłaszcza dla osób najbardziej narażonych, czyli schorowanych i starszych.Jak zauważył premier, śmiertelność z powodu COVID-19 wśród seniorów przekroczyła 10 procent!

Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku - mówi premier.

Przeczytaj więcej
Komentarze