18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zagrożenia dla zdrowia!

Mordercze sinice atakują Bałtyk. Zamknięte kąpieliska!

Wojciech Kozicki
29.06.2020  15:16
Sinice w Bałtyku - zamknięte kąpieliska i zagrożenia dla zdrowia!
Sinice w Bałtyku - zamknięte kąpieliska i zagrożenia dla zdrowia! Fot: Facebook/Video-Drone zdjęcia i filmy z powietrza

Sinice w Bałtyku wróciły z hukiem i stanowią zagrożenie dla zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny powiadomił, że zakwit sinic uniemożliwia kąpiele w polskim morzu. Tymczasowo zostały zamknięte niektóre kąpieliska.

Wybieracie się na urlop nad Bałtykiem i chcecie wykąpać się w morzu? Sinice pokrzyżują wam plany. W poniedziałek rano poinformowano o zamknięciu kąpielisk i niebezpiecznej wodzie. W godzinach popołudniowych kąpieliska zostały ponownie otwarte, ale nie oznacza to końca problemu. Jak podaje Sanepid, stan wody w poszczególnych kąpieliskach może ulec nagłemu pogorszeniu.

Służby przypominają, że skupiska sinic są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni. Przemieszczają się z wiatrem i prądami morskimi.

Sinice w Bałtyku i zamknięte kąpieliska

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu pięciu kąpielisk nad Zatoką Gdańską:

  • Gdynia Babie Doły,
  • Gdynia Śródmieście,
  • Gdynia Redłowo,
  • Gdynia Orłowo,
  • Sopot w Łazienkach Południowych

Sinice i zagrożenie dla zdrowia

Przypominamy, że sinice (inaczej cyjanobakterie) mogą być groźne dla zdrowia. Chociaż często woda za ich sprawą zmienia kolor na zielony, nie należy ich mylić z glonami! Jak ostrzega poradnikzdrowie.pl, podczas kąpieli w zbiorniku z sinicami, może dojść do zatrucia pokarmowego. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kontakt z sinicami kończy się nawet porażeniem mięśni prowadzącym do niewydolności oddechowej.

Sinice wydzielają m.in. hepatoksyny, które uszkadzają wątrobę oraz neurotoksyny mogące doprowadzić do uduszenia. Wydzielane przez nie dermatoksyny mogą spowodować rumień, swędzenie skóry, obrzęk i zapalenie spojówek.

 

Czytaj także
Przeczytaj więcej