18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wreszcie!

Motocyklem pojedziemy bez prawka. Nowe przepisy

27.11.2020  13:29
Kierowcy będą mieli łatwiej
Kierowcy będą mieli łatwiej Fot: Daniel Jedzura/Shutterstock

Za tydzień wejdzie w życie nowa ustawa dotycząca ruchu drogowego. Kierowcy nie będą musieli okazywać prawa jazdy podczas kontroli. Podróże bez dokumentów będą dozwolone.

Życie kierowców staje się coraz łatwiejsze. Do tej pory można było poruszać się pojazdami bez dowodu rejestracyjnego. Niebawem roztargnieni kierujący nie otrzymają mandatu także za brak prawka.

Pojedziemy bez prawa jazdy

Ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 roku wchodzi niedługo w życie. Już od 5 grudnia wszystkie dane o kierujących będą zawarte w centralnej ewidencji kierowców.

Policja zachęca do odwiedzenia rządowej strony internetowej, na której będziemy mogli sprawdzić nasze dane wprowadzone do systemu. Niestety, jak na razie serwis nie działa poprawnie.

Kontrole drogowe będą odbywały się w podobny sposób, jednak zamiast okazywania stosu dokumentów, funkcjonariusz poprosi nas jedynie o zweryfikowanie swoich danych. Reszta informacji pojawi się w systemie, który zawiera dane o ważności prawa jazdy, wszystkich kategoriach oraz popełnionych wykroczeniach. Dostęp do naszego internetowego profilu możemy uzyskać za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

logo Tu się dzieje