18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kościoły otwarte na Wielkanoc

Abp Jędraszewski chce WIĘCEJ MSZY w czasie pandemii

Wojciech Kozicki
23.03.2021  19:21
Kościoły otwarte w Wielkanoc? Abp Jędraszewski chce więcej mszy dla wiernych w czasie epidemii
Kościoły otwarte w Wielkanoc? Abp Jędraszewski chce więcej mszy dla wiernych w czasie epidemii Fot: Artur BARBAROWSKI/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje Polskę coraz agresywniej, zamykane są sklepy, restauracje, siłownie, grozi nam totalny lockdown, ale kościoły pozostaną otwarte. Co więcej, abp Marek Jędraszewski apeluje, by mimo zagrożenia epidemicznego, ODPRAWIAĆ WIĘCEJ MSZY.

Premier Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił nowe obostrzenia na Wielkanoc, a do tego Ryszard Terlecki z PiS zapowiedział „radykalne kroki” i ogłosił, że w okresie wielkanocnym „będzie dramat”. Kościoły nie będą jednak zamknięte, co wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Tymczasem abp Marek Jędraszewski zaapelował, o odprawianie dodatkowych mszy świętych w okresie Wielkiego Tygodnia. 

Kościoły otwarte w Wielkanoc? Abp Jędraszewski chce więcej mszy dla wiernych w czasie epidemii

W poniedziałek (22 marca) na stronie krakowskiej kurii pojawił się zbiór wskazań abp Marka Jędraszewskiego na Wielki Tydzień 2021 roku. Duchowny ogłosił, że w związku z sytuację epidemiczną i ograniczeniami, niektóre formy liturgiczne mogą zostać uproszczone. Zaapelował również, by duchowni informowali wiernych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać.

W związku z obowiązującymi ograniczeniami niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia roku 2021 mogą zostać, według roztropnej decyzji duszpasterzy, uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności zgodnie z przepisami prawa. Należy regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać  - czytamy na stronie krakowskiej kurii. (Radio ZET)

Na tym jednak nie koniec, bo abp Jędraszewski zachęca ''do organizowania dodatkowych mszy świętych i nabożeństw oraz obrzędu komunii świętej poza mszą (wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę)'', by więcej wiernych mogło mieć dostęp do liturgii.

Metropolita krakowski zachęca także duszpasterzy do organizowania transmisji celebracji parafialnych oraz do informowania wiernych o ich terminach. Jego zdaniem, tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych powinno się w tym roku odbywać na zewnątrz kościoła.

Obecnie zgodnie z rozporządzeniem rządu w kościołach może przebywać jedna osoba na 15 m kw.

logo Tu się dzieje