18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Podlaski akcent pandemii

Polska ma już swój wariant koronawirusa

Wojciech Kozicki
23.02.2021  14:41
Koronawiruis z Podlasia - nowy wariant wirusa w Polsce
Koronawiruis z Podlasia - nowy wariant wirusa w Polsce Fot: Krzysztof Radzki/East News

Nowe mutacje i warianty koronawirusa pojawiają się niemal codziennie. Chyba każdy szanujący się kraj ma już swoją wersję patogenu z Wuhan. Do tego grona dołączyła także Polska i mamy swój COVID-19 z Podlasia.

Koronawirus to nieustannie nowe mutacje i wariantybrazylijski, brytyjski, fiński, południowoafrykański… czy Polska wreszcie dorobi się swojego koronawirusa? Tak, szanowni państwo, MAMY TO! Jak podaje Radio ZET, na terenie naszego kraju zdiagnozowano już kilkanaście wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, a jak potwierdzili naukowcy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), pojawił się też WARIANT PODLASKI. Choć niewiele różni się od innych wariantów europejskich, jest to jednak odmiana charakterystyczna dla Polski.

Polski wariant koronawirusa. Podlasie pęka z dumy?

Kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej dr hab. Joanna Reszeć podkreśla, że warianty związane są z geolokalizacją wirusa. Nie różnią się jednak znacznie od pierwotnego koronawirusa. Podlaski patogen został wyodrębniony jako osobny wariant, ponieważ „nie do końca pasował do wszystkich innych”. Powinien być jednak traktowany jako „alertowy” ze względu na możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się.

Chcemy poszerzyć też grupę badaną pacjentów, zobaczyć czy ten wariant będzie się jeszcze powtarzał, czy jest to jakieś incydentalne znalezisko i chcemy ocenić oczywiście sytuację epidemiologiczną, obraz kliniczny tych pacjentów, także będziemy w trakcie tych badań cały czas monitorować tych pacjentów – wyjaśnia Joanna Reszeć. (Radio ZET)

Warianty i mutacje koronawirusa w Polsce:

  • wariant brytyjski (B.1.1.7),
  • wariant południowoafrykański (B.1.351),
  • wariant irlandzki (B.1.1.74, B.1.1.160),
  • wariant belgijski (B.1.1.221),
  • wariant rosyjski (B.1.1.141),
  • wariant podlaski
Czytaj także