18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wojna religijna w Toruniu?

Muzułmanie chcą zmian na polskiej uczelni. Zaskakujący powód

Wojciech Kozicki
21.11.2019  15:14
Muzułmanie w Toruniu - Uniwersytet Mikołaja Kopernika przegra z islamem?
Muzułmanie w Toruniu - Uniwersytet Mikołaja Kopernika przegra z islamem? Fot: Michal Kosc/REPORTER/East News

Muzułmanie w Polsce dyktują warunki na uczelniach? Jak donoszą media, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma ciężko orzech do zgryzienia, bo plan zajęć koliduje z obowiązkową modlitwą studentów, więc domagają się jego zmiany.

Studenci z Indonezji z UKM w Toruniu, chcą zmienić plan zająć na Wydziale Humanistycznym. Jak podaje „Gazeta Pomorska”, toruńska uczelnia nie wie jak odnieść się do zaskakującej prośby, więc zamierza wzorować się na placówkach edukacyjnych we Francji i w Niemczech.

Jak na razie nie zanosi się, by robiono specjalne przerwy dla muzułmanów na modlitwę. Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK nie wyklucza jednak, że zostanie wygospodarowana „specjalne miejsce na modlitwę”. Jak podaje tvp.info, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje obecnie 140 muzułmanów, a większość z nich jest pochodzenia tureckiego.

Co ciekawe, mufti Ligi Muzułmańskiej w Polsce powiedział w rozmowie z „Gazetą Pomorską”, że nie jest konieczne zmienianie planu zajęć z powodu modlitwy. Ubolewa jednak, że w Toruniu nie ma meczetu i młodzi ludzie powinni mieć miejsce, gdzie mogliby się modlić.

Pory modlitwy są zależne od położenia słońca. Sprawę komplikowałaby dodatkowo sezonowa zmiana czasu. Owszem, muzułmanin powinien modlić się pięć razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, nic się nie stanie, jeśli pomodlą się po zajęciach. Tak samo jest na Zachodzie – powiedział islamski duchowny „Gazecie Pomorskiej”. (tvp.info)

Zobacz także