18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

są haczyki

NAGŁA ZMIANA W OBOSTRZENIACH. Wielka euforia wśród ludzi

Emilia Waszczuk
26.05.2021  13:30
Rząd odblokowuje koncerty. Uwaga! Są haczyki
Rząd odblokowuje koncerty. Uwaga! Są haczyki Fot: Dean Drobot/Shutterstock

Rząd niespodziewanie zmienia jeden z zapisów o luzowaniu obostrzeń. Od 4 czerwca ruszą koncerty na wolnym powietrzu. Już się cieszycie? Uważajcie, są haczyki.

Już wcześniej pojawiła się zapowiedź o odblokowaniu możliwości prowadzenia "działalności związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki na wolnym powietrzu". Problem w tym, że ze zmian tych wyłączone były zespoły muzyczne i grupy cyrkowe. Teraz jednak, niespodziewanie, rząd pozwolił im pracować. Skąd ta nagła decyzja?

Nowe rozporządzenie, zezwalające na organizację koncertów, pojawiło się w dzienniku ustaw we wtorek wieczorem. Z jego zapisów wynika, że już od 4 czerwca dozwolone będą imprezy masowe na wolnym powietrzu. Są jednak duże ograniczenia.

Koncerty odblokowane. Ważne ograniczenia

Po pierwsze w koncertach udział weźmie maksymalnie 250 osób, a organizatorzy muszą zadbać o to, by przestrzegany był dystans społeczny – zachowana ma być odległość 1,5 metra między widzami. Jeśli w miejscu wydarzenia przewidziane są miejscówki, zajętych może być maksymalnie 50 procent z nich i co drugie krzesełko musi pozostać puste.

Co więcej, mimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu, na koncertach czy innych imprezach masowych będą one obowiązkowe. Ponadto w czasie wydarzeń masowych zakazane będą jedzenie i picie.

Imprezy tylko dla zaszczepionych?

Zdaje się przy tym, ze rzad powoli wkracza w strategię dawania przywilejów osobom zaszczepionym i karania antyszczepionkowców.

W imprezach masowych tłumnie gromadzić się będą mogli wszyscy, którzy przyjmą pełną szczepionkę przeciw COVID-19 – nie obejmują ich limity widzów. Pozostali muszą liczyć się z tym, że na koncert czy inne wydarzenie nie zostaną wpuszczeni, bo zwyczajnie zabraknie dla nich miejsca.

Czytaj także
Przeczytaj więcej