18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

OSTRY REŻIM

NARODOWA KWARANTANNA W POLSCE. Dokładna lista WSZYSTKICH obostrzeń

Emilia Waszczuk
18.12.2020  14:11
Koronawirus w Polsce. Pełna lista restrykcji
Koronawirus w Polsce. Pełna lista restrykcji Fot: Planeta.pl

Długa lista ograniczeń i zakazów od 28 grudnia do 17 stycznia. Zebraliśmy wszystkie, ale uwaga, premier już straszy kolejnymi!

W czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie w Polsce narodowej kwarantanny. Nowe obostrzenia obowiązywać mają od 28 grudnia do 17 stycznia i dodatkowo - zaostrzone będą na jedną noc, w Sylwestra.
Jakie restrykcje wejdą w życie po świętach? Najważniejsze to zamknięcie galerii handlowych i zakaz pracy hoteli. Oba te zarządzenia są jednak dość szczegółowe i należy bliżej się im przyjrzeć. Ponadto w życie wchodzi szereg kolejnych ograniczeń.

Nowe ograniczenia, ogłoszone przez ministra zdrowia obejmują:

 1. Ograniczenie pracy galerii handlowych - nie wszystkie punkty handlowe zostaną zamknięte. Otwarte pozostają sklepy spożywcze, drogerie, sklepy z książkami i prasą, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz wolnostojące sklepy wielkopowierzchniowe z meblami.
 2. Zakaz działalności hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Hotele pozostają dostępne dla medyków, służb mundurowych, pacjentów szpitali specjalistycznych. Bez zmian pracują też hotele pracownicze. 
 3. Ponownie zamknięte zostają stoki narciarskie.
 4. Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego. 
 5. Każdy, kto przekroczy polską granicę transportem zbiorowym, zmuszony będzie odbyć 10-dniową kwarantannę.

Ponadto od godziny 19.00 do godziny 6.00 (w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia) obowiązywać będzie całkowity zakaz wychodzenia z domów i przemieszczania się. Istnieją jednak wyjątki - z domu będzie można wyjść w sprawie nie cierpiącej zwłoki, np. do pracy czy lekarza.

Obostrzenia w Polsce. Pozostałe zakazy

Do 17 stycznia w Polsce obowiązywać będą także dotychczasowe obostrzenia pandemiczne, w tym ograniczenia spotkań, zakaz zgromadzeń czy limity w sklepach. Oto pełna lista:

 1. Zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży (poniżej 16. roku życia) bez opieki prawnego opiekuna. Zakaz obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 i nie obejmuje organizowanych w pierwszych dwóch tygodniach stycznia półkolonii. 
 2. Duże ograniczenia w pojazdach transportu zbiorowego. Zajętych może być 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 3. Ograniczenia w świątyniach miejscach sprawowania kultu religijnego – na jedną osobę przypadać ma 15m2.
 4. W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 5 osób. 
 5. Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
 6. Siłownie, kluby fitness i aquaparki pozostają zamknięte.
 7. W sklepach na jedną osobę przypadać ma 15m2 powierzchni, dodatkowo od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-12.00 obowiązują godziny dla seniorów.
 8. Zamknięta pozostaje gastronomia. Posiłki serwować można tylko na wynos lub w dostawie. 
 9. Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian. W szkołach nauczanie zdalne (przy czym do 17 stycznia w całej Polsce odbywają się ferie zimowe). 
 10. Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą działać w reżimie sanitarnym.
Czytaj także