18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

cios w antyszczepionkowców

NOWE OBOSTRZENIA W POLSCE NA ŚWIĘTA. Są przecieki

Emilia Waszczuk
07.12.2021  10:31
Nowe obostrzenia w Polsce. Wstępne informacje
Nowe obostrzenia w Polsce. Wstępne informacje Fot: Planeta.pl

Rząd planuje zaostrzenie restrykcji pandemicznych. Nowe przepisy na konferencji prasowej zdradzi minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej jego współpracownicy zdradzili, czego możemy się spodziewać.

Rząd przestraszył się mutacji omikron i rezygnuje z nicnierobienia? Być może. Może być jednak i tak, że PiS jedynie straszy nowymi, ostrymi restrykcjami, ale wprowadzi przepisy, których nadal nikt nie będzie przestrzegał. Całkiem jak te obowiązujące w kraju od pierwszego grudnia

W ostatnich dniach pojawiły się jednak doniesienia od przedstawicieli rządu między innymi o obowiązku legitymowania się certyfikatami covidowymi czy przymusie szczepień dla wybranych grup. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wtorek lub środa przyniosą nam konferencję prasową ministra zdrowia. Na niej Adam Niedzielski miałby ogłosić nowe obostrzenia na Boże Narodzenie i walkę z mutacją omikron.

Zmiana obostrzeń w walce z pandemią

Kiedy możemy spodziewać się ogłoszeń? Jeszcze siódmego grudnia rano rzecznik rządu Piotr Müller powtarzał wersję premiera - konferencja zwołana będzie we wtorek lub środę. - Decyzje najprawdopodobniej zostaną ogłoszone, jeśli nie dzisiaj to jutro - oznajmił.
Jakich zaś zmian możemy się spodziewać? Rzecznik rządu nie chciał zdradzać szczegółów, zaznaczył jednak, że restrykcje dotkną głównie osoby niezaszczepione i będą dotyczyć mobilności. Zaostrzone mają być też limity osób przebywających jednocześnie w różnych przestrzeniach. Zapewnił również, że jak na razie nie ma w Polsce mowy o obowiązkowych szczepieniach dla wszystkich dorosłych.

O nowych zasadach walki z pandemią mówił też we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk znany jest z nieco większej wylewności, więc i nieco więcej zdradził. Zapowiedział na przykład, że obostrzenia nie będą nakładane regionalnie, ale na cały kraj. Ponadto zapewnił, że rząd zamierza w końcu posłuchać zaleceń rady medycznej przy premierze i nowe przepisy wprowadzi zgodnie z zaleceniami ekspertów. Dodatkowo podkreślił, że politycy nie planują zamykać hoteli, restauracji czy punktów usługowych, "aczkolwiek pewnie jakieś obostrzenia będą wprowadzone". Przedsiębiorcy powinni spać więc w miarę spokojnie.

Waldemar Kraska poinformował też, że obostrzenia wymierzone będą w osoby niezaszczepione. Czy jednak rząd wprowadzi obowiązek sprawdzania certyfikatów covidowych? Tego nie zdradził.

Mamy szczyt pandemii?

Tymczasem we wtorek Ministerstwo Zdrowia informuje o spadku liczby nowych zakażeń - odnotowano ich w ciągu doby niespełna 20 tysięcy - i jednoczesnym utrzymywaniu się ogromnej liczby zgonów. Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu COVD-19 zmarły 504 osoby, a w ciągu tygodnia 2 621! Źle rysuje się też sytuacja w szpitalach, gdzie już teraz przebywa ponad 23 tysiące pacjentów w ciężkim przebiegu COVID-19, z czego ponad 2 tys. na oddziałach OIOM.

Czytaj także