18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jak to sprawdzą?

Restrykcje tylko dla antyszczepionkowców. BĘDZIE SELEKCJA

Emilia Waszczuk
11.06.2021  12:43
Ograniczenia tylko dla niezaszczepionych. Bedzie selekcja
Ograniczenia tylko dla niezaszczepionych. Bedzie selekcja Fot: Cryptographer/Shutterstock

Polski rząd podjął decyzję - będą dzielić Polaków na lepszych i gorszych, zaszczepionych i antyszczepionkowców. Ci drudzy muszą liczyć się z poważnymi ograniczeniami nawet w życiu codziennym.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili w czwartek po południu plany znoszenia obostrzeń na lato. Zaproponowali długą listę luzowań i znoszenia zakazów, jednak to, co uderzyło najbardziej, to utrudnienia dla osób niezaszczepionych.

Okazuje się, że faktycznie, rząd przywraca Polakom wolność, ale tylko tym, którzy przyjęli pełną szczepionkę przeciw SARS-COV-2. W Polsce zostają limity osób, mogących brać udział we wszelakich aktywnościach, jednak dotyczą one wyłącznie antyszczepionkowców. Jak politycy zamierzają to egzekwować?

Ograniczenia dla ludzi bez szczepień. Będzie selekcja?

Problem jest duży – limity są wszędzie, więc wszędzie trzeba by udowadniać, że ma się już szczepienie za sobą. Czy tak będzie? Niekoniecznie. Wedle zapowiedzi Adama Niedzielskiego, rząd nie narzuci obowiązkowego kontrolowania, kto i kiedy się szczepił, liczy jednak na dobrą wolę i odpowiedzialność Polaków.

Musimy być jednak zawsze przygotowani na to, że ktoś gdzieś nie zechce nas wpuścić. Aby udowodnić, że jesteśmy zaszczepieni, powinniśmy pobrać certyfikat szczepienia, czy inaczej paszport covidowy. Każda zaszczepiona osoba będzie miała na swoim internetowym koncie pacjenta do pobrania specjalny kod QR. Jeśli więc w sklepie, kinie czy na koncercie, ktoś zechce zweryfikować, czy jesteśmy bezpieczni, jesteśmy zobowiązani go okazać.

Po stronie osoby, która wchodzi, która wie, że jest zaszczepiona, jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny - czyli wydruk kartki z QR-kodem - albo po porostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania

– powiedział Adam Niedzielski.

Dzisiaj udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu - mówił w czwartek.

Wolność tylko dla zaszczepionych? Andrusiewicz wyjaśnia

Nieco więcej o tym, jak wyglądać ma sprawdzanie, kto się zaszczepił, a kto nie, powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Polityk sprawę wyjaśnił na przykładzie hoteli, gdzie nadal obowiązywać mają limity przyjmowanych klientów.

Jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości (...), to taka osoba ma do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnuje np. z noclegu w hotelu, albo pokazuje certyfikat szczepienny i do tego hotelu jest wpuszczana. Nie ma żadnego obowiązku, jest pełna dobrowolność

– powiedział Andrusiewicz.

Takie zobligowanie osoby, która chce podróżować już jest. Teraz na podobnej zasadzie będzie to działać w przypadku hoteli, restauracji, koncertów, tudzież każdej innej imprezy, w której do limitów gości nie liczą się osoby zaszczepione

– dodał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Paszporty covidowe zaczną obowiązywać w Polsce od początku lipca, wcześniej – już od początku czerwca – wprowadzone zostały na zasadzie dobrowolności. Każda osoba zaszczepiona otrzyma swój certyfikat po nabyciu odporności, czyli dwa tygodnie od szczepienia (w przypadku preparatów AstraZeneca, Pfizer i Moderna – po drugiej dawce, w przypadku Johnson&Johnson – po pierwszej). Dokument zachowa ważność przez kolejnych 365 dni.

Certyfikaty covidowe otrzymać mogą także osoby, które wykonały test na obecność koronawirusa SARS-COV-2 w organizmie. W takim przypadku dokument zachowuje ważność jedynie przez 48 godzin. Ostatnia grupa, która może zdobyć paszport covidowy, to ozdrowieńcy. Każdy kto przeszedł już COVID-19 otrzyma dokument ważny do 180 dni po uznaniu go za wyleczonego.

Czytaj także
Przeczytaj więcej