18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Panika?

NOWE STREFY CZERWONE I ŻÓŁTE. Pandemia rośnie w siłę

17.09.2020  15:08
Nowe strefy czerwone i żółte w Polsce
Nowe strefy czerwone i żółte w Polsce Fot: Piotr Molecki/East News

Nowe strefy czerwone i żółte zostały zaprezentowane przez Ministerstwo Zdrowia. Rosnąca w siłę pandemia koronawirusa wymaga wielu działań zapobiegawczych. 

Nowe strefy czerwone i żółte zostały wyznaczone w Polsce. Pandemia koronawirusa każdego dnia zbiera w Polsce przerażające żniwo, dlatego nie dziwi fakt, że Ministerstwo Zdrowia robi, co może, by zatrzymać zarazę lub chociaż utrzymać ją w ryzach.

Żółte i czerwone strefy w Polsce aktualnie wyglądają tak, że liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami wzrosła właśnie z 3 do 11. Nowe zasady w objętych obostrzeniami terenach zaczną obowiązywać od soboty 19 września. Z pewnością dla ich mieszkańców będzie się to wiązało z dużym szokiem i koniecznością przystosowania się do nowej rzeczywistości.

Nowe strefy czerwone i żółte

Według najnowszych rozporządzeń, powiatami w strefie czerwonej są: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej. 

Natomiast w strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie).

Utrzymano także w strefie żółtej dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński (woj. wielkopolskim), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie). 

Lista powiatów objętych nowymi zasadami

Nowe tereny obejmowane są obostrzeniami z uwagi na dynamikę wzrostu zakażeń, którą na bieżąco obserwuje resort zdrowia. Przypominamy, że w zależności od strefy obowiązują różnie obostrzenia.

Tak choćby, w strefie czerwonej nie można: organizować kongresów i targów, zawieszone jest działanie sanatoriów i wesołych miasteczek. Na siłowniach obowiązuje limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności, w kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50 osób, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust. 

W strefie żółtej obowiązują nieco łagodniejsze restrykcje. Wprowadzony jest limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W kinach może być 25 proc. publiczności, a liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. 

Przeczytaj więcej
Komentarze